Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şukri: Nahda Barajı anlaşmasının devam etmesini istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ‘Nahda Barajı’ müzakerelerinin devam etmesini istediğini söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, dün Moritanya’nın başkenti Nuakşot’taki Afrika Birliği Yürütme Konseyi toplantıları sırasında Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa ile bir araya geldi.

Şukri, ülkesi Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında yürütülen ‘Nahda Barajı’ müzakerelerinin devam etmesini yönündeki isteğini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Ebu Zeyd, dün Dışişleri Bakanı’nın, toplantıya Ugandalı mevkidaşına ülkesinin Afrika Birliği’nin çatışma sonrası yeniden yapılandırma merkezine ev sahipliği yapma imtiyazı için Mısır adına teşekkür ederek başladığını söyledi.

Şukri ayrıca Mısır’ın iki ülke arasındaki ortak komisyon çalışmaları sırasında üzerinde anlaşmaya varılanların özellikle de ortak çiftlik ve Uganda’da 4 megawattlık bir güneş enerjisi santrali kurulması faaliyetlerinin uygulamaya konulmasınınhızlandırılmasını beklediğini belirtti. Şukri ayrıca her alandaki ikili ilişkileri artırmak için iki ülke arasında ortak bir iş konseyi kurulması önerisinde bulundu.

Öte yandan, Ugandalı Bakan, Mısır ve ülkesi arasındaki ilişkilere övgüde bulundu. Uganda’nın bu ilişkileri her alanda geliştirmeye istekli olduğunu vurguladı. Gelecek yıl Afrika Birliği başkanlığını yapacak olan Mısır’a da başarı diledi.

Toplantıda bölgesel konularla ilgili olarak ise Güney Sudan’daki durum, özellikle Hartum’la ateşkes anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili son gelişmeler ışığında ele alındı.

Şukri dün ayrıca Libyalı mevkidaşı Muhammed et- Tahir Seyyale ile bir araya gelerek Libya krizinin çözülmesine dair çabaları görüştü.

Bakan Şukri, Libya’da ülkesinin rolünün, ‘kardeşler arası diyaloğu beslemek’ olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ebu Zeyd, toplantıda Libya Dışişleri Bakanı’nın ülkedeki krizle ilgili son zamanlarda düzenlenen Paris Konferansı’nın sonuçlarını değerlendirmesinin yanı sıra, tüm Libya partileri arasında ulusal bir mutabakata varma çabalarına değinildiğini ifade etti.

Toplantıda ayrıca Libya Merkez Bankası’nın petrol satış gelirleri ile nasıl ilgilenildiği de tartışıldı.