Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sünniler, Başbakan Hariri’nin yetkilerine yönelik ihlalleri reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Caroline Akum

Lübnan’da hükümetin oluşturulması sürecinde Başbakan Saad Hariri’nin yetkileri ve görevleri konusunda bazı tartışmalar ortaya çıkarken bazıları bunun üstünü örtmeye çalışıyor. Lübnan’da siyasi ipler gerilirken Başbakan’a hükümetin kurulması sürecinde bazı dayatmalar yapılmaya çalışılıyor. Hariri ve müttefikleri ile Sünni muhalefet bu konudaki duruşunu açıklarken bazıları, yaşanan ihlallerin sorumlusunun bu ihlallerin önünü açan Hariri olduğu görüşünde.

Hükümetin kurulması sürecinde Başbakan Saad Hariri’ye bakanlıklar konusunda bazı dayatmalar yapılmaya çalışılırken bazıları, tek bir standardın belirlenmesi ve hükümetin oluşturulması için bir zaman tanınması gerektiğini söylüyor ki söz konusu ifadeler hükümetin oluşturulması görevinin Saad Hariri’den alınmasının ima edilmesine kadar varıyor. Bu minvalde Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, çoğunluk hükümeti kurulması ve diğer tarafların yönetimden uzaklaştırılması gerektiğini söylerken bazıları bu açıklamaları, Saad Hariri’nin yetkilerini ihlal etmek olarak görüyor. Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Meclis yetkilerinin Kriz Dönemi Geçici Hükümeti’ne devredilmesini belirtirken bu, Hariri’ye muhalif olanlar ve Necib Mikati tarafından bile kabul görmedi.

Hükümetin kurulmasındaki son kararın Cumhurbaşkanı ile yapılan istişare sonucunda Başbakana ait olduğunu defalarca dile getiren Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan, dün yaptığı açıklamada yeni bir dönemi inşa edecek güvenli bir hükümet kurulması çağrısında bulunurken hükümetin kurulmasında yaşanacak gecikmeden Hariri’nin tek başına sorumlu olmadığını söyledi.

Başbakan Saad Hariri’nin yetkilerinin ihlal edilmesinin önün geçilmesi için atılan adım kapsamında yaklaşık iki ay önce Başbakan Saad Hariri eski hükümet başkanları Necib Mikati, Fuad Sinyora ve Temam Selam ile bir araya gelmiş ve eski hükümet başkanları hükümetin kurulması konusunda Hariri’ye destek verdiklerini dile getirmişlerdi.

Eski hükümet başkanı Necib Mikati’ye yakın kaynaklar başbakanın yetkilerinin ihlal edilmesine yönelik gizli girişimlerin olduğunu belirtti.

Lübnan Güçleri Partisi’ne yakın kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Başbakan Hariri’nin yetkilerini ihlal etmeye yönelik herhangi bir girişimin faydalı olmayacağını ve insanları gruplara bölünme tehlikesini barındırdığını belirtti. Kaynaklar ayrıca, siyaset adamlarının ve bazı Sünni kişilerin Saad Hariri’ye destek veren duruşlarının ortada olduğunu ancak bunun işleri kolaylaştırmak yerine zorlaştıracağını söyledi.

Öte yandan Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil’e yakın kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada söz konusu ihlallerin önünü Saad Hariri’nin açtığını, meselenin çözülmesi sorumluluğunun Hariri’ye ait olduğunu ve onun işler daha da kötüye gitmeden saraya dönerek Kriz Dönemi Geçiş Hükümeti Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Saad Hariri’nin yetkilerinin ihlal edildiği ve onun bu ihlallerin önünü açtığı fikrini kabul etmeyen eski milletvekili ve bakan Faysal Kerami, hükümetin oluşturulması mücadelesinin normal seyrinde devam ettiğini ve kriz sayılabilecek bir durumun ortada olmadığını belirtti.

Lübnan anayasasında hükümetin oluşturulması görevini açıklayan 53. Maddenin dördüncü fıkrasında “hükümetin oluşturulması için bir vakit belirlenmeden ve yetki hükümetin elinden alınmadan cumhurbaşkanı ve başbakan anlaşarak hükümetin oluşturulması kararnamesini çıkarabilirler” ifadesi yer alıyor. Öte yandan mecliste yasama konusunda tartışmalar yaşanıyor.