Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin İkinci Arap Haftası’ başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Susen Ebu Huseyn / Şarku’l Avsat

Uluslararası Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, sürdürülebilir kalkınmada gerekli ilerlemeyi sağlamak için fırsatların elverişli olduğuna, Arap ülkelerinin muazzam bir potansiyele ve büyük başarı fırsatlarına sahip olduklarına dikkati çekti. Ebu Gayt, gelişmenin “güvenlik ve istikrara giden altın yol” olduğunu söyledi.

“Sürdürülebilir Kalkınma İçin İkinci Arap Haftası” açılışında konuşan Ebu Gayt “Süreklilik, ciddiyet ve birikimin belirtisi ciddi bir göstergedir. Özellikle geçen yıl düzenlenen Birinci Arap Haftası’nın başarısından sonra toplumların dikkatini çekmek ve Arap kamuoyunu aydınlatmak için sürdürülebilir kalkınma sorunlarının önemine değindi.

Arap Haftası bu yıl “Çalışmaya Başla” sloganı altında gerçekleştirilecek. Genel Sekreter, mevcut dönemin bir aksiyon ve eylem dönemi olduğuna işaret etti.

Arap dünyası, halkının tüm enerjisini açığa çıkarmaya ve ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta sürdürülebilir kalkınmanın hedeflerine ulaşmanın yolu olarak, “sıkı ve samimi biçimde çalışmaya başlamak” bunun için harekete geçmek gerektiğini vurguladı.

Arap dünyasında gelişme sürecinin normal şartlarda gerçekleşmediğini, hazırlanmış bir ortam veya korucu içermediğini aksine Arap dünyasının çeşitli bölgelerinde şiddetin ve huzursuzluğun devam ettirilmesinin gelişmeyi engellediğini belirten Ebu Gayt, savaşlar ve çatışmalar yüzünden yıkılan ve yok edilen yerlerin yeniden inşası çağrısında bulundu.

Arap Haftası, Arap Birliği, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve Mısır ana ortaklarının katılımıyla gerçekleştiriliyor. Haftanın etkinlikleri iş kurma ve proje üretme fikrine odaklanıyor. Etkinlik programında sosyal, ekonomik ve kültürel konularda yaklaşık 30 farklı oturum yer alıyor. Bölgesel ve uluslararası örgütlerden 120’den fazla konuşmacı, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları, bölgesel ve uluslararası uzmanlar bulunuyor. BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) Genel Sekreter Yardımcısı Munir Sabit, yaptığı konuşmada, Arap hükümetlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarını sürdürülebilir kalkınma çabası üzerinde Arap nüfusunun artış hızının yansıması konusunda uyarıda bulundu.

Arap bölgesinin nüfusu, 400 milyona ulaşana kadar, 70’lerden bu güne kadar iki kat arttı. Arap nüfusunun 2030 yılına kadar 520 milyona çıkması bekleniyor. Özellikle Cezayir, Sudan, Irak ve Yemen nüfusunun ikiye katlanarak, yüzyıl ortasına kadar toplam Arap nüfusunun 630 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

Nüfus krizine ek olarak, Arap ülkelerinden göç, kalkınma sürecinin sürdürülebilirliğinin en ciddi sorunlarından biri.

Özellikle göçmen sayısı 2017 yılında 35 milyon kişiye ulaştı, Oysa bu sayı 90’lı yıllarda sadece 15 milyon kişiydi.