Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’de ateşkes için Türkiye ve İran bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak, Ankara’da, Türkiye-İran görüşmeleri gerçekleşti.

Dışişleri kaynaklarına göre, dün Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda, Orta Doğu’dan sorumlu Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Saadet Önal ile Afrika-Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve İran’ın Suriye ile ilgili Baş Müzakerecisi Hüseyin Cabiri Ensari bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Astana ile ilgili yeni bir program hazırlanmasının yanı sıra, Suriye’deki çatışmasızlık bölgeleri ittifakının uygulanması için de gerekli adımlar atıldı.

Geçtiğimiz mayıs ayında Astana’da, Türkiye, Rusya ve İran arasında, konuyla ilgili ortak bir adım atılmıştı. Kaynaklardan alınan bilgilere göre, görüşmelerde, Astana toplantılarına ilişkin yeni bir program oluşturulmasına karar verildi. Buna bağlı olarak, yakın bir zamanda Tahran’da uzmanlar seviyesinde bir hazırlık toplantısının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Cabiri, Türkiye’den önce, benzer görüşmeleri Moskova’da da gerçekleştirmişti.

Rusya tarafından, Suriye’de Humus kentinin kuzeyindeki bir bölgeyi kapsayan yeni bir yerel ateşkes başladığı açıklanmış ve Rus Askeri Polisi ateşkesin takibi için sınır bölgelerine dağıtılmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Mahmud Cevad Zarif, salı günü İstanbul’da, İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi’nin ‘Kudüs, Suriye krizi ve çatışma bölgelerinde gerginliğin düşürülmesi’ ile ilgili olağanüstü toplantı kapsamında bir görüşme gerçekleştirmişti.

Diğer yandan, ABD Ankara Büyükelçiliği, Türk basınında yayınlanan, Washington’ın Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) unsurlarına tank yardımı yaptığı ile ilgili haberlere şiddetle karşı çıkarak, resmi internet sayfasında açıklamada bulundu. Büyükelçilik yaptığı açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dâhil olmak üzere, Suriye’deki Arap gruplara yapılan ABD askeri yardımının çokluğuna dikkat çekti. PYD ve YPG’ye ise hiçbir yardımda bulunulmadığını iddia etti.

Yalnızca cüzi miktarda silahın, belirli görevlerde kullanılmak üzere SDG içindeki Kürt unsurlara gönderildiğine dikkat çekti. Bu tür silahların sağlanmasının ise, DEAŞ’ın ortadan kaldırılması yönündeki ortak hedefler ışığında gerçekleştirildiğini kaydetti.

Büyükelçilik, Washington’ın, SDG’ye DEAŞ’a karşı savaşta sağladığı silahlar konusunda Türkiye’yi ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmeye devam ettiğini doğruladı. Türk Basını, Washington’ın DEAŞ hareketi kapsamında, Suriye’nin kuzeyinde bulunan YPG’ye Irak üzerinden 809 kamyon silah taşıdığı haberini yayınlamıştı.