Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye konulu Viyana görüşmelerinde sonuç alınamadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Viyana’da gerçekleşen Suriye barış görüşmeleri, cuma günü sona erdi. 7 yıldır süren krizin çözümünde herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

Görüşmelerde Suriye muhalefeti, Şam yakınlarındaki kuşatılmış Doğu Guta’da bu gece saat 12’den itibaren Rus tarafına ateşkes ilan etme taahhüdünde bulundu.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, bugün, 30 Ocak’ta Rusya’daki Soçi Konferansı’na katılıp katılmayacağına dair kararın bugün verileceğini açıkladı.

Muhalefet Sözcüsü Yahya Aridi, Viyana’daki gazetecilere verdiği demeçte, “Suriye krizine siyasi çözüm bulmak için uluslararası çaba var. Rusya’nın çabaları sonucu Soçi’de bir konferans düzenlenecek” dedi.

Önceki oturumlarda olduğu gibi, muhalefet ve rejim heyetleri arasında doğrudan bir görüşme yapılmadı. İki tarafın heyetleri de Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Buna karşı, muhalefet heyeti başkanı Nasr Hariri, Viyana görüşmelerinin, BM’nin 2254 sayılı kararında yer alanlara dayalı olarak, Rusya’nın müzakerlerde rejim üzerindeki etkisini gerçekten kullanma iradesini test ettiğini ifade etti.

Rejim heyetinin başkanı Beşar Caferi, Mistura ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilere verdiği demeçte, “Özellikle Soçi’deki Suriye ulusal diyalog konferansının eşiğinde olduğumuz şu günlerde BM elçisiyle bir dizi görüşmelerimiz oldu” dedi.

Bin 600 kişiyi Soçi Konferansı’na davet eden Moskova, bunun BM’nin gözetiminde gerçekleşen Cenevre ve Viyana görüşmelerine rakip bir girişim olmadığını söyledi.