Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye Kürtleri tarafından tutuklanan Fransızların videosu yayınlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pazartesi günü PYD’ye bağlı YPG milisleri, DEAŞ’a yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen 33 yaşındaki Émilie König’in Suriye’deki Kürt militanlar tarafından tutuklandığını gösteren iki video yayınladı ve Aralık ayı başlarından bu yana işkenceye maruz kaldığı iddialarını yalanladı.

İlk videoda genç kadın kameranın karşısına geçerek “İşkenceye maruz kalmadım. Sorgu sadece birkaç sorudan ibaretti ve birkaç fotoğraf çekip parmak izimi aldılar. Tüm bunlar sadece bir iki saat sürdü” dedi.

Ardından, bu kez Fransızca konuştuğu ikinci videoda König, “Bana yiyecek, içecek, sigara verdiler ve her zaman bana iyi davrandılar. Şükürler olsun, kötü muamele görmedim” ifadelerini kullandı.

König’in annesi geçen hafta gazeteye verdiği röportajda kızının kendisini arayarak “Bir Kürt kampında tutularak işkence görüp sorgulandığını; Suriye’de doğan 3 çocuğuyla birlikte Fransa’ya geri dönmek için Fransız yetkililerden olaya müdahale etmesini istediğini” söylemişti.

AFP’ye konuşan König’in avukatı Bruno Fray, “Bu video, Émilie König’in şu anda sahip olduğu işbirliği ruhunu doğruluyor” dedi.

2012’de Suriye’ye giden König aynı zamanda, DAEŞ saflarına katılmak için ülkesini terk eden Fransız kadınlar arasında ilkler arasında yer alıyor. König, 2 çocuğunu büyükannelerine bırakarak ülkesinden Suriye’ye gitmiş evlendiği DAEŞ militanının öldürülmesi sebebiyle dul kalmıştı.

Eylül 2014’te Birleşmiş Milletler Émilie König’i “en tehlikeli savaşçı”lar arasında anmış, 1 yıl sonra da König, ABD, “yabancı terörist savaşçı” olarak kara listesine alınmıştı.