Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye-Lübnan sınırında DEAŞ’ın sonu için hazırlık yapılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim güçleri ve Lübnanlı Hizbullah milisleri, DEAŞ’a karşı gerçekleştirilen ve bir hafta süren çatışmaların ardından, Lübnan sınırında bulunan DEAŞ terör örgütü üyelerini Suriye’nin doğusuna götürmeye hazırlanıyorlar. Böylece sınırda herhangi bir terörist kalmayacak. İlk kez DEAŞ ile kontrolü altındaki topraklardan geri çekilmesi için açık bir anlaşma yapıldı.

Bir yandan Lübnan ordusu, diğer yandan Suriye rejimi ve Hizbullah’ın sıkıştırdığı DEAŞ, kontrolü altındaki dağlık bölgeyi boşaltmak üzere bir ateşkes anlaşması yaptı.

Hizbullah milisleri, altı yıllık savaş süresince Suriye rejiminin yakın müttefiki oldu. Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, DEAŞ’a yapılan operasyonda Hizbullah ve Suriye rejimi ile herhangi bir koordinasyonun olmadığı belirtildi.

Lübnanlı güvenlik kaynağı, DEAŞ üyelerinin, sınırdan Suriye tarafında bir noktaya çekileceklerini, onları aileleri ile birlikte Suriye’nin doğusundaki Ebu Kemal bölgesine götürmek üzere sınırda otobüslerin beklediğini belirtti.

Suriye Resmi Haber Kanalı, örgütün ekipmanlarını ve karargahını yaktığını bildirdi.

DEAŞ’lı örgüt üyeleri ve ailelerini almak için bekleyen otobüslerin bulunduğu yerde bir görgü tanığı, “Suriye rejim güçleri ve Hizbullah’a ait araçlar vardı ve tepelerden siyah dumanlar yükseliyordu” dedi.

Anlaşma ile birlikte DEAŞ’ın 2014’te Arsal bölgesinde kaçırdığı 9 askerin akıbeti de ortaya çıkacak.

Üst düzey bir güvenlik yetkilisinin pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, askerlerin muhtemelen öldükleri, ordunun DEAŞ’ın kontrolünden çıkan bölgelerde yaptıkları araştırmada söz konusu askerlere ait olduğu tahmin edilen bazı cesetlere ulaştığı, 6 askerin cesetlerinin çıkarıldığını, 2 askerin gömülü olduğunun düşünüldüğünü açıkladı.

Lübnan ve Suriye sınırında bulunan diğer iki bölgedeki terör gruplarının da bu ay benzer tahliye anlaşmalarını kabul ettikten sonra bölgeleri boşaltmaları bekleniyor.