Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye: Mistura ve Muallim ‘Anayasa Komisyonu’ çabalarını görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’nin başkenti Şam’da Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi.

Mistura’nın bürosundan yapılan açıklamaya göre, görüşmede anayasa komisyonunu kurulması çabaları ele alındı.

Önümüzdeki ayın sonunda görevden ayrılacağını açıklayan Mistura, Ocak ayında Soçi’de verilen anayasa komisyonu teşkil etme göreviyle ilgili Suriye hükümetinden onay almaya çalışıyor.

Açıklamada “toplantıda gerekli olan siyasi sürecin ilerlemesi için çaba sarf edildiğini ve anayasa komisyonu ile ilgili çabaların devam ettirildiğini” söylendi.

Mistura, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi “Geniş bir toplantı düzenledik ve anayasa komitesi, ve genel siyasi süreç hakkında samimi ve yoğun bir görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

Bunun dışında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Son aylarda De Mistura taraflar arasında müzakerelerin yeniden canlandırmak için 150 üyeli bir anayasa komitesi kurmaya çalıştı.

Esed rejimi, muhalifler ve De Mistura, komisyon için 50’şer kişilik liste sundu. Ancak De Mistura geçen hafta BMGK’da yaptığı konuşmada rejimin seçilen kişileri henüz onaylamadığını söyledi.

Komisyon üyeleri seçildikten sonra bu üyeleri temsil eden 15 kişilik bir grup anayasa reformlarını yürütecek.

Bu komisyonun görevi hakkında taraflar arasında farklılaşma söz konusu. Muhalifler komisyonun amacının yeni bir anayasa ortaya koymak olduğunu söylerken rejim mevcut anayasanın yetkilerinin tartışılması gerektiğini iddia ediyor.

Anayasa Komisyonu’nun kurulmasıyla ilgili SANA Haber Ajansı, Muallimin şu açıklamada bulunduğunu nakletti: “ Bütün bu süreç Suriye liderliğinde yönetilmelidir. Zira anayasa ve onunla ilgili her şey dış müdahale olmaksızın Suriye halkı tarafından kararlaştırılması gereken tamamen bağımsız bir meseledir. Bu süreçte bazıları Suriye halkına dayatmada bulunuyor.”

Batılı ülkeler Rusya, Türkiye, İran önderliğinde yapılan çabaların devam ettirilerek mümkün olan en kısa zamanda komisyonun kurulması için De Mistura’ya çağrıda bulunuyor.

BM’den Salı günü yaptığı açıklamada, De Mistura’nın Suriye hükümetinin davetlisi olarak birkaç gün Şam’da kalacağı açıklandı ancak Beşşar Esed ile bir görüşme yapıp yapmayacağı belirtilmedi.

De Mistura, 2016’dan bu yana, çatışmalı taraflar arasında kayda değer bir ilerlemenin yaşanmadığı dolaylı dokuz görüşmeye liderlik etti.