Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye Muhalefeti, Guta’daki sivillere soykırım gerçekleştirilme konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Nasr Hariri bugün, muhalefetin yeni Astana görüşmeleri için herhangi bir davet almadığını açıklayarak, Doğu Guta’da kuşatma altında bulunan sivillere soykırım gerçekleştirilebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Nasr el- Hariri, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirdiği basın toplantısında YPG’nin Afrin’den çıkmasını talep etti.

Hariri, “Cenevre Bildirgesi hükümlerini uygulamadan politik bir çözüme ulaşamaz” ifadelerini kullandı. Siyasi süreci aktif hale getirmek için baskıya devam etmek için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Hariri, “Sivillere karşı kimyasal silah kullanımı, Suriye’deki en büyük suçtur” ifadeleri kullanarak gerçekleştirilen ihlalleri ‘korkunç’ olarak niteledi.

Hariri, Suriye rejiminin tutumları nedeniyle Birleşmiş Milletler’in (BM) siyasi bir çözüme ulaşamadığını söyledi.

Suriye’nin Demokratik Güçleri’ne (SDG), ihlal gerçekleştirdiğini söyleyerek Afrin’den çıkma için çağrısında bulundu.

Hariri, İran, Rusya ve rejimin Suriye’deki ateşkes konusundaki BM kararını ihlal ettiğini belirtti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye konusundaki 2401 sayılı kararın yürürlüğe konmasına engel olduklarını bildirdi.

Suriye’de işlenen suçlardan Suriye rejimi ve destekçilerini sorumlu tutan Hariri, uluslararası toplumu da Suriye rejiminin işlediği suçlara sessiz kalmakla itham etti.