Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye muhalefeti İdlib’ten çekilmeyi reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye ve Rusya’nın Soçi zirvesinde vardığı İdlib anlaşmasının ardından, en güçlü muhalif gruplardan olan Ulusal Kurtuluş Cephesi, silahlarını ya da kontrol ettikleri toprakları teslim etmeyeceklerini açıkladı.

İdlib ve Fırat Kalkanı bölgelerinde muhaliflerin en güçlü çatı yapılanmasından biri olan ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) birkaç fraksiyonunu da içeren Ulusal Kurtuluş Cephesi, Soçi anlaşmasıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

“Ne silahlarımızdan, ne topraklarımızdan ne de devrimimizden vazgeçmeyeceğiz”

Söz konusu açıklamada, Türkiye’nin sivilleri korumaya yönelik yürüttüğü çabalara tam destek verdiklerine dikkat çekilerek, “Rusya ve İran gaddarlığına karşı halkımızı korumak için hazır ve uyanık kalacağız. Parmaklarımız tetikte kalacak. Ne silahlarımızdan, ne topraklarımızdan ne de devrimimizden vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ile Rusya, geçtiğimiz Pazartesi günü Soçi’de, İdlib’te rejim ve muhaliflerinin başlatmayı planladığı saldırıdan kaçınmak amacıyla Suriye rejimi ve muhalifler arasında askerden arındırılmış bölge oluşturulmasını öngören bir anlaşmaya varmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 15 Ekim tarihine kadar İdlib’de silahlı muhalif örgütler ile Suriye ordusu arasındaki temas hattında 15-20 kilometre genişliğinde silahtan arındırılmış bir bölge kurulacağını ifade etmişti. Ayrıca Türk ve Rus ordusuna bağlı birliklerin de, silahtan arındırılmış bölgede devriye gezeceklerini bildirmişti.

Putin, varılan anlaşmanın ardından 10 Ekim tarihine kadar tüm silahlı muhalif örgütlerin ellerindeki füze sistemleri, top ve tank gibi ağır silahları askerden arındırılmış bölgeden çekileceğine dikkat çekerken, Erdoğan ise, ‘ılımlı muhalif’ grupların silahlarını koruyarak kontrol ettikleri bölgelerde kalacağını ve bölgenin radikal örgütlerden temizleneceğini söylemişti.