Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye Muhalefeti, İran’daki protestoları desteklerken, rejim, İran’a komplo kurulduğunu düşünüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın çeşitli şehirlerinde devam eden yönetim karşıtı halk hareketine tepki gösteren Şam yönetimi, müttefiki İran’ın kendisine yönelik komployu boşa çıkaracağından emin olduğunu vurgularken, Suriye muhalefetinin çatı oluşumu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), “Molla rejimine karşı İran halkının yanında olduğunu” açıkladı.

Suriye Resmi Haber Ajansı’nın, (SANA) Dışişleri Bakanlığına dayanarak aktardığı haberde, “Şam yönetimi ve İran halkının, İran’a yönelik bu komployu boşa çıkaracağından emin” ifadeleri kullanıldı.

SANA’da yer alan habere göre, Şam yönetimi, İran’daki olaylar nedeniyle, ABD yönetimi ve Siyonist İsrail’i sorumlu tutuyor.

İran, Suriye rejiminin en önemli müttefiki olarak biliniyor. Suriye’de 2011 yılında başlayan halk devrimine karşı Esed rejimini destekleyen İran, Esed rejimi saflarında savaşmak üzere Afgan ve Arap savaşçılardan oluşan çok sayıda militanı Suriye’ye gönderirken, rejime askeri danışmanlık, ekonomik ve siyasi destek sağlıyor.

SMDK: İran halkının yanındayız

Suriye Muhalefeti’nin çatı örgütü SMDK, önceki gün yaptığı açıklamada, “Molla rejimine karşı İran halkının yanındayız” dedi.

SMDK tarafından, konuya ilişkin olarak yayınlanan yazılı basın açıklamasında, İran halkının hesap sorulabilir, halkın denetimine açık ve halk iradesine dayanan müesseselerle kaim bir devlet yönetiminde yaşama hakkına vurgu yapıldı.

“Şiddet politikaları halkı bir süreliğine belki susturabilir”

İran rejiminin göstericileri bastırmak için şiddet yöntemine başvurmasının hiçbir sorunun çözümüne katkı sunmayacağının belirtildiği açıklamada, “Şiddet politikaları halkı bir süreliğine belki susturabilir ancak şiddet, diktatörlük ve ırkçılık devletin siyasi ve ekonomik müesseselerinin yönetim dayanağı olarak kaldıkça halkın öfkesinin sebeplerini yok etmeyecektir. Bu öfke İran’da başta 2009 yılındaki Yeşiller hareketi, 2011 yılındaki halk isyanı ve 2015 yılındaki Mahabad isyanı olmak üzere bir çok kez kendini göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İran rejiminin, direniş ekseni yalanına dayanarak, ifade ve inanç özgürlüğünü yok saydığı, her türlü muhalif söylemi boğduğu, entellektülleri ve muhalif vatanseverleri hapsederek, tutuklulara işkence uyguladığına dikkat çekildi. İran rejiminin bu uygulamalarının, politikasında bir değişim göstermekte aciz kalmasından kaynaklandığının altı çizilerek, rejimi, işlediği savaş suçları ve terörü desteklemesiyle bölgede neden olduğu krize kendi ülkesini de sürüklediğine vurgu yapıldı.

“İran, Esed rejiminin suç ortağı”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Molla rejimi, iç siyasette içine girdiği bataklığı, dış ülkelerde kaos ve savaşlara sebep olarak gözden kaçırma çabası içindedir. Bu çabanın en önemli tezahürü, Suriye’de zalim Esed rejimine destek vermek ve Suriye halkının meşru taleplerini boğmak üzere Suriye’ye mezhepçi militanlarını gönderen İran’ın, yıllardır Suriye halkının kanını döken Esed rejimine suç ortaklığı yapması, Suriye’de demografik değişim meydana getirme girişimi, etnik temizlik politikaları ve Suriye, Irak ve Yemen’de radikal düşünceleri yaymasıyla görülmüştür.”

SMDK tarafından yayınlanan açıklamada, ayrıca, on yıllardır diktatörlük ve yolsuzluklara maruz kalan ve İran’daki Molla rejiminin bölgedeki diğer halklara karşı yürüttüğü saldırgan politikası nedeniyle büyük kayıplar veren İran halkının barışçıl özgürlük mücadelesinin desteklendiği bildirildi.

“İran halklarının adalet talebinin yanındayız”

Suriyeli Aktivist ve Entellektüeller de, İran halkı ile dayanışma içinde olduklarını açıkladı. Çok sayıda Suriyeli Aktivist ve Entellüktüelin imzasıyla, sivil toplum kuruluşu Avaaz’ın resmi internet sitesinde yayınlanan ortak bildiri, “İran’ı ve bütün Ortadoğu’yu mezhep savaşı ateşine sürükleyen İran rejimine karşı İran halkının yanındayız” başlığını taşıdı.

Bildiride, “Suriyeli entelektüel ve yazarlar olarak, İran halklarının adalet talebinin yanındayız” ifadeleri kullanılırken, protestocuların Devrim Muhafızları zindanlarındaki tutukluların serbest bırakılması yönündeki sloganlarının bölgedeki savaşın temeline dikkat çektiği vurgulandı.

Bildiride imzası bulunanların arasında, Eski Suriye Ulusal Meclisi Başkanı Burhan Galyun ve muhalif liderlerden George Sabra’nın yanı sıra, Eski Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Sözcüsü Riyad Nasan Ağa, Ahmet Birkavi ve Karikatürist Ali Ferzat’ta yer alıyor.