Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye Muhalefeti ve Rusya arasındaki görüşmeler yeniden başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin güneyinde, muhalif gruplar ile Rusya arasında tıkanan barış görüşmeleri, Ürdün’ün arabuluculuğuyla yeniden başladı.

Suriye’nin güneyinde bulunan muhaliflerin resmi sözcüsü İbrahim el-Cebbavi, Reuters’e yaptığı açıklamada, Suriye’nin güneyinde, muhalif grupların ağır silahlarını teslim etmesini ve Rus askeri polislerinin bölgeye girişini ön gören anlaşma için Rus subaylarla görüşmelere yeniden başladığını söyledi.

El-Cebbavi, açıklamasında, muhaliflerin Rusya tarafından önceki görüşmelerde getirilen şartlara cevap verdiğini kaydetti.

Muhalifler, müzakereler için komite kurdu

Bölgedeki etkin muhalif gruplardan Cephetu’l Cenubiye tarafından yayınlanan yazılı açıklamada ise “Esed rejimine bağlı güçlerin vahşi saldırıları nedeniyle Suriye’nin güney bölgelerinin içinden geçtiği zor günleri göz önüne alarak, Rus subaylarla ateşkes görüşmelerini sürdürdüğümüzü ilan ediyoruz. Müzakereler için genişletilmiş bir müzakere komitesi kurulmuştur. Bu komite, sivillerin hayatlarının korunması ve Suriye halkının taleplerini yerine getirecek bir siyasi çözüm için çalışmalarını sürdürecektir” ifadeleri kullanıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) bilgi veren yerel kaynaklara göre, Rusya tarafından daha önce sunulan bazı şartlarda değişikliğe gidilirken, muhalif gruplar daha iyi bir anlaşmaya ulaşmak için çabalarını sürdürüyor.

Ürdün’ün arabuluculuğu, müzakerelerin devamını sağladı

Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen görüşmelerde, Rus tarafının muhalif gruplara sunduğu şartları “hakaret” olarak sayan bazı muhalif gruplar görüşmelerden çekilmişti. Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Ürdün yönetimi Suriye muhalefetini müzakerelere dönme konusunda ikna etti.

Konuya dair gazetecilere açıklama yapan Ürdün Hükümet Sözcüsü Cemana Ganimat, Suriye muhalefeti ile Rus subaylar arasında gerçekleşen müzakerelerin, Salı günü yeniden başladığını duyurdu. Ürdün’ün arabuluculuk çabalarının müzakerelerin yeniden başlamasını sağladığını dile getirdi.

Ürdün hükümetinin, Çarşamba günü (bugün), Suriyeli mültecilere insani yardım ulaştırılması için 3 sınır kapısını açacağını ifade eden Ganimat, hangi sınır kapılarının açılacağı hakkında bilgi vermezken, şuana kadar Ürdün’den yola çıkan 36 insani yardım tırının Suriye sınırına sığınan mültecilere yardım ulaştırmak üzere sınırı geçtiği bilgisini verdi.

Rejim güçleri, Dera’da 3 hava saldırısı düzenledi

Muhalifler ile Rusya arasında anlaşma için müzakereler devam etmesine rağmen Esed rejimine ait savaş uçakları, Dera’nın çeşitli bölgelerine yönelik bombardımanlarını sürdürüyor.

SOHR tarafından verilen bilgiye göre, rejime ait savaş uçakları, ikisi Dera’nın kuzeybatısındaki Tafs beldesine olmak üzere 3 bombardıman gerçekleştirdi. Saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

Ruslar: 27 kasaba ve belde rejim güçlerinin kontrolüne geçti

Öte yandan, Rusya’ya ait Hmeymim askeri üssünde bulunan Rusya Müzakere Merkezi tarafından dün yayınlanan açıklamada, “Son bir haftada, merkezin yürüttüğü müzakere çabaları sayesinde Suriye’nin güneybatısındaki Dera, Kuneytira ve Suveyde bölgelerinde bulunan 27 kasaba ve belde gönüllü olarak Esed rejiminin kontrolüne girmeyi kabul etti” denildi.

Ürdün’den mültecilere insani yardım

Ürdün yönetimi ise çatışmalardan kaçarak sınıra sığınan binlerce Suriyeli mülteci için insani yardım ulaştırma çalışmalarını sürdürüyor. Ürdün Ordusu tarafından yapılan açıklamada, çatışmaların ve bombardımanların devam etmesi nedeniyle Ürdün ordusuna bağlı güçlerin sınırda kalmaya devam edeceği belirtildi.

Konuya ilişkin AFP’ye bir açıklama yapan Ürdün Kuzey Askeri Bölgeleri Komutanı General Halid el-Musaid, Suriye’nin güneyinde meydana gelen çatışma ve bombardımanlar nedeniyle şuana kadar 95 bin sivilin Ürdün sınırına sığındığını söyledi. Ürdün hükümetinin, sınır bölgesine sığınan Suriyeli mültecilere 86 tırlık insani yardım ulaştırdığını ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin güneyindeki şiddetli bombardımanlar nedeniyle binlerce sivilin hayatının tehlikede olduğunu belirterek, bombardımanların durdurulmaması halinde bölgede insani kriz yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.