Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye Müzakere Yüksek Komitesi, Riyad’da Soçi Konferansı’nı inceledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcüsü Yahya Aridi, önümüzdeki hafta başında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Suriye’nin siyasi ve askeri çözümün geleceğine ilişkin idari ve teknik düzenlemeleri görüşmek üzere bir toplantı yapılacağını aktardı. Aridi, “Uluslararası kararların alınmasının yanı sıra Suriye ile ilgili konular üzerinde de durulacak” dedi.

Aridi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, muhaliflerin Riyad’da 6 Ocak’ta Soçi’de yapılacak olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne yönelik tutumun ne olması gerektiğini tartışacağını söyledi.

Aridi, Müzakere Komitesinden gelen heyetlerin gelecekti siyasi menfaatlerin konuşulması üzerine Avrupa Birliği’ne gideceğini de ekledi.

MYK sözcüsü Aridi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr ile MYK Başkanı Dr. Nasır el-Hariri arasında yapılan toplantıda Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin sekizinci turundaki gelişmelerin yanı sıra Suriye konusundaki uluslararası tutumları üzerine derinlemesine tartışmalara da yer verildiğini belirtti. Suudi Arabistan’ın Suriye davasına tamamen sadık olduğunu kaydetti.

Ülke dışında ve tarafsız olmayan Rusya gibi bir ülkede herhangi bir Suriye-Suriye diyaloğunun kabul edilemeyeceğine değindi. Rusya’nın Suriye rejiminin koruyucusu olduğunu kamuoyuna açıkça ilan ettiğini aktardı.

MYK sözcüsü, Rusya’nın son açıklamalarının Suriye davasına hiçbir yarar sağlamadığını da belirtti. Suriye meselesinin doğası ve çözümü konusunda bir anlayış eksikliğine işaret ederek bunun ötesinde Moskova’nın açıklamalarının Suriye halkına hakaret anlamına geldiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın yaptığı son açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta Moskova’yı ziyaret eden YPG Komutanı Sipan Hamo, Rus askeri yetkililere, Kürt özerk yönetiminin Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Konferansı’na davet edileceğini söyledi.

28 Kasım- 15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Cenevre sekizinci turunda, rejim heyeti ile muhalefet arasındaki müzakerelerde herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, rejimi, önkoşulları nedeniyle başarısızlığa uğramakla suçladı ve bunun da öne çıkmak için altın fırsat kaybına yol açtığını belirtti.

Suriyeli muhalif gruplar geçtiğimiz günlerde Astana toplantılarına katılmayı reddetti ve Türkiye, Suriye Kürdistan Demokrat Partisinin (PDK-S) katılımına itiraz etti.