Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye müzakereleri için yeni komisyon hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Önümüzdeki perşembe günü Suriye Yüksek Müzakere Komisyonu’nu belirlemek amacıyla yapılacak toplantı için dün Riyad’da bir hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Suriye Yüksek Müzakere Komisyonu sözcüsü Munzir Mahus, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “ 22-23 Kasım tarihleri arasında Riyad’da gerçekleştirilecek olan toplantıdan amaçlanan şeyin Suriye muhalefetini mümkün olan en üst düzeyde ve kuşatıcılıkta temsil edecek aynı zamanda müzakerelerde ağırlığı olacak bir komisyon oluşturmak.”

Komisyonun üye sayısı 150 olacak

Mahus yeni komisyonda öncekinden daha fazla temsilci olacağını söyledi. 114- 115 olan üye sayısı tahminlerine göre 150’ye ulaşacak. Heyete katılan her bir oluşumun kotası arttırılacak. Yeni oluşumun Suriye davasına hizmet edip etmeyeceğine ilişkin görüşünü dile getiren Sözcü, “İstediğimiz heyetin en geniş ve en iyi şekilde temsil kabiliyetine sahip olmasıdır” dedi. Mevcut heyetin istenen seviyede olmadığını söyleyen Mahus, değişikliklerden birinin Kahire ve Moskova platformlarına katılan temsilcilerin ayrıca daha önce heyette olmayan oluşum temsilcilerin de heyete katılması olduğunu vurguladı.

Yeni bir heyet iki tarafı keskin bir silah üretebilir. Bir taraftan Moskova platformuna Rusya baskısı altında katılan grupların dışındaki oluşumlardan temsilci katılabilecek. Böylelikle özellikle Esed’in bekası ve siyasi sürece geçişle ilgili farklı düşünen önemli siyasi şahsiyetler heyete girmiş olacak. Bu ihtilaflar ele alınması ve halledilmesi gereken en önemli zorluklardan biri olacaktır.

Mahus bu konudaki beklentilerinden biri geçmişte Suriye heyetlerinin yaptıkları çalışmaları etkisiz hale getirmeden Suriye sorunun acil çözümü için oluşturulmuş bölgesel ittifaklarda, ABD, Rusya, Türkiye, İran’ın dâhil olduğu çözüm arayışlarında etkili olabilecek genişletilmiş bir komisyon kurabilmek olduğunu ifade etti.

Cenevre görüşmeleri ertelenebilir

Suriye Yüksek Müzakere Komisyon sözcüsü Mahus, son Astana görüşmelerinin Rusya ve İran’ın yoğun baskısı altında gerçekleştirildiğine işaret ederek. “Yapılmak istenen şey özellikle sahadaki oyunun kurallarını değiştirmekten ibaretti” dedi. Zira Astana toplantısı sahadaki durumlara odaklanmıştı. Soçi toplantısı ise sahada olup bitenlere siyasi bir çerçeve kazandırmayı amaçlıyor.

Staffan De Mistura’nın çağrısıyla 28 Kasım’da gerçekleştirilmesi beklenen Cenevre görüşmelerinin ileri bir tarihe ertelenebileceğini söyleyen Mahus, ertelenme nedeni ise görüşmelerin Soçi toplantısından sonra yapılmasını isteyen Rusya’nın talebi olduğunu belirtti.

“Sorumlu devletler bahanelere sığınmamalıdır”

Bu konuyla ilgili olarak Yüksek Müzakere Komisyon danışmanı Yahya el Arizi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, davetçilere Suriyelilerin katılacağı bir kongre olacak şekilde çağrıların yapıldığını, tarafların Suriye soruna karşı çözüm önerilerini sunacakları söyledi. Bu toplantılarda farklı görüşlere sahip gruplar arasında Suriye devriminin taleplerine saygı gösteren ve onunla uyumlu ortak bir noktaya ulaşmak istediklerini vurguladı. Gerçekleştirmek istediğimiz şey ortak bir vizyon oluşturmak olduğunu söylen Arizi sözlerine şöyle devam etti; “ Konuyla ilgili olarak taleplerimiz ilgili devletler tarafından imzalanmış olan kararlarla tutarlıdır. Bu nedenle artık top ilgili devletlerin sahasındadır. Bu devletler sorumluluklarını yerine getirmeli muhaliflerin parçalanmış olduğu bahanesine sarılmaktan vazgeçmelidir.”