Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye ordusu ile DEAŞ arasındaki çatışmalar şiddetlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de DEAŞ ile Şam rejimi arasındaki çatışmalar sürüyor. Suriye ordusunun Hama ve Deyr-i Zor’a ilerlemesini sürdürüyor. Ancak aşırılık yanlısı grupların çöl bölgelerindeki saldırılarının önüne geçilemiyor. Son çatışmalarda rejim güçleri ve destekçileri ağır kayıplar verdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamalar son bir hafta içinde 200 kişinin öldüğü yönünde. Rejim güçlerinden kaçan militanların dün Fırat Nehri kıyılarında onlarca kişiyi öldürdüğü belirtiliyor.

Çatışmaların seyrine ilişkin açıklamalarda bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye’nin doğusundaki Hama kırsalının DEAŞ’tan tamamen temizlendiğini duyurdu. Gözlemevi’nin başkanı Rami Abdel Rahman, rejimin bir ay süren şiddetli çatışmalarda sonra Hama’nın doğusundaki köyleri DEAŞ’tan temizlediğini ve bölgeyi tamamen kontrol altına aldığını söyledi.

Gözlemevi’nin verdiği bilgilere göre, rejim güçleri, 3 Eylül’de Rus desteği ile bölgeye saldırı düzenlemesinin ardından Hama kırsalında yaklaşık 50 köyde ve stratejik Ukayribat beldesinde kontrolü sağladı. Çıkan çatışmalarda DEAŞ’tan 407, Suriye Ordusu’ndan da 189 kişinin öldüğü kaydedildi.

Rejim güçleri, çatışmaların ardından Hama’nın büyük bir kısmında kontrolü sağladı. Deyr-i Zorun doğu kırsalında ise DEAŞ ile şiddetli çatışmalar yaşandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yüzlerce hava saldırısı, roket ve topçu bombardımanıyla askeri operasyonun şiddetini artıran Suriye Ordusu’nun stratejik ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Suriye’nin güneyinde savaşan gruplardan yapılan açıklamalarda Esed rejimine bağlı savaşçıların Deyr-i Zor kırsalında kaydettiği ilerleyişin ardından Meyadin kasabasının 15 kilometre yakınına ulaştığını söyledi. İran Devrim Muhafızları’na bağlı Tesnim haber ajansında yer alan haberde, rejim güçlerinin hedefinde Irak sınırındaki Bukemal kasabası olduğu kaydedildi. Böylece DEAŞ’ın ikmal yolunun kesilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Gözlemevi ayrıca dün Rusya savaş uçaklarının Deyri Zor’un Meyadin kasabasının güneyinde, Fırat Nehri’ni kayıklarla geçmeye çalışan sivillere yönelik saldırı gerçekleştirdiği bilgisini de verdi. Saldırıda 20 sivilin öldüğü kaydedildi. Semarat Haber Ajansı’nın yerel kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre ise Rusya’nın bombardımanında ölen sivillerin sayısı 50.

Rejim güçlerinin Deyr-i Zor ve Hama’yı DEAŞ unsurlarını temizlemesine rağmen terör örgütü militanlarını çölden çıkartacak güce sahip olmadıkları belirtiliyor. Esed rejimi ve DEAŞ arasında Humus’un doğu ve güneyindeki çöl bölgelerindeki çatışmalar devam ediyor. Bölgedeki çatışmaların Sukhna kasabasının kuzey ve doğusu ile Cebel el-Hil bölgesi ve Hamime köyü yakınlarında şiddetlendiği ifade edildi. DEAŞ’ın bölgede bulunan rafineriye doğru ilerleyişe geçtiği belirtiliyor. Esed rejiminin ise daha önce kaybettiği yerleri geri almak için saldırı başlattığı kaydediliyor.