Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye Rejim Güçleri Halep, İdlib, Hama üçgenine girmeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgüt militanlarını İdlib’in güney ve batısına gitmeye zorlayan Suriye Rejim Güçleri, İdlib’in doğu kırsalına ilerleme planı çerçevesinde Hama bölgesinin doğu kırsalına doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Şarku’l-Avsat’ın yerel kaynaktan edindiği bilgilere göre, İran Genelkurmay Başkanı’nın Suriye’yi ziyaret etmesinden günler sonra, rejim güçleri ve müttefikleri, Doğu Hama kırsalındaki kontrol alanını, Halep kırsalının güneybatısı ve İdlib’in batısına doğru operasyonlarını genişletti.

Kaynak, bu gelişmenin İran’ın talebiyle bölgedeki İranlı veya İran destekli savaşçıların varlığını artırdığını söyledi. Bu bölgede, HTŞ ve Türkistan İslam Partisi’nin kontrolünde bulunan Ebu Duhur Hava Üssü’ne dikkati çeken kaynak, İran’ın amacının, Halep’in doğusundaki Kuveyrs Hava Üssü ve Cerrah Hava Üssü gibi diğer askeri hava üslerinin kontrolünü ele geçirmeyi hedefliyor.

HTŞ ve DEAŞ çok sayıda saldırı yaptı

Operasyon başladıktan bir hafta sonra, rejim güçleri Ebu Duhur Hava Üssü’nün 50 kilometre kadar yakınına girdi. Ancak İdlib’in idari sınırları içine henüz nüfuz etmedi. Halep’in güneybatısında Ebu Duhur Hava Üssü’nün, İdlib’i Hama’dan ayıran çöl bölgesinin en doğusunda ve Halep’in güneybatı kırsalına uzanan noktasında olduğu unutulmamalı. Rejim güçleri için çöl bölgesi şu an, Hama’dan Halep’e doğru uzanan tek hattı temsil ediyor. Bölge, batısından HTŞ, doğusundan DEAŞ olmak üzere defalarca kez saldırıya uğradı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamada, HTŞ’nin kontrolü altındaki bölgelere rejim savaş uçakları tarafından 6 günde 310’dan fazla hava saldırısı gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, hava saldırılarının yanı sıra eş zamanlı olarak rejim güçleri ve müttefikleri ile HTŞ arasında karada çatışmalar yaşandığı aktarıldı. SOHR, rejim güçlerinin HTŞ’nin Esriya’nın kuzey batısındaki Khirbat Juayad’ı ele geçirmesinin ardından başlattığı saldırılar sonucu Esriya’nın kuzeyindeki iki köyün kontrolü ele geçirdiğini belirtti.

Hama’nın kuzeyine hava saldırıları yapıldı

Öte yandan, rejim güçleri, perşembeyi cumaya bağlayan gece, Hama’nın kuzeyindeki el-Letamna kasabası ve İdlib’in güneyindeki Temania kasabasına hava saldırıları düzenledi. Bununla birlikte, rejimin güçleri ve müttefikleri ile İslamcı gruplar ve diğer savaşçılar arasında Humus’un kuzey kırsalındaki Telbise ve Um Şerşuh beldelerin çatışmalar yaşandı.

HTŞ’li lider olay yerinde hayatını kaybetti

SOHR’nin verdiği bilgilere göre, son dönemde HTŞ ve diğer grupların liderlerine yönelik suikastlara bir yenisi daha eklendi. HTŞ’nin Ürdünlü olduğu belirtilen liderinin, İdlib kırsalının doğu kesiminde arabasına bombalı saldırı düzenlendi. HTŞ’li lider olay yerinde hayatını kaybetti.