Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejim güçlerinin saldırdığı siviller İsrail sınırına kaçıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam rejiminin operasyonları devam ediyor. Bombalar altına yaşam mücadelesi veren siviller İsrail sınırına doğru kaçtı. Ancak orada da İsrail ordusunun engeliyle karşı karşıya kaldı.

Suriyeli muhaliflerden bir sivil savunma kaynağı, Esed rejimi güçlerinin Kuneytra iline bağlı Ayn el-Tina beldesindeki bir okulu bombaladığını aktardı. Saldırıda çoğu kadın ve çocuk 13 kişi ölürken 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Kaynak, Alman haber ajansına yaptığı açıklamada rejime ait savaş uçaklarının hedef aldığı okulda Dera bölgesindeki kasabalardan gelen sivillerin sığındığını kaydetti.

Kaynak ayrıca Dera ilinden ve Kuneytra’nın doğusundaki kasabalardan kaçan düzinelerce sivilin işgal altındaki Golan Tepeleri sınırında toplandığını ve İsrail askerlerinin bölgeyi terk etmelerini istemelerinin ardından beyaz bayraklar kaldırdıklarını da teyit etti.

Binlerce sivil, hükümet güçleri, muhalif savaşçılar ve DEAŞ örgütü arasındaki çatışmalar sebebiyle Dera ilinden Kuneytra’ya göç etmiş durumda.

Rejim güçleriyle çatışmalara giren savaşan bir saha kaynağı, Suriye ordusunun Dera’nın kuzeybatı kırsalındaki bir dizi köyün ve tepenin kontrolünü ele geçirdiğini aktardı.
Özgür Suriye Ordusu’nun güney cephesindeki bir ordu komutanı, Özgür Suriye Ordusu Tugayları ile Kuneytra’nın merkezinde ve batısında faaliyet gösteren grupların batı bölgesinde “Güney Ordusu kurulduğunu bildirdiklerini” kaydetti.

Komutan açıklamasında şunları söyledi:

“Dera ve Kuneytra kırsalındaki tüm cepheler, birçok bölgenin kontrolünün ele geçirilmesi ve ilerleme sağlanması için rejim güçleri ve devrimci gruplar arasında meydana gelen şiddetli çatışmalara sahne oluyor.”

Ölümler devam ediyor

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün yaptığı açıklamada sabah saatlerinde Dera’nın kuzeybatı kırsalındaki idari sınırdaki Kuneytra kent merkezi kırsalında meydana gelen katliam sonrasında, aralarında iki aileden 3 kadının da bulunduğu en az 8 öldüğünü kaydetti. Gözlemevi, ölü sayısının artmaya devam ettiğini belirtti.

Savaş uçaklarının Ayn el-Tina beldesini hedef alarak gerçekleştirdikleri katliam sonrasında, durumu kritik olan yaralılarla beraber, Gözlemevi tarafından belgelenen şehitlerin sayısının artacağı tahmin ediliyor.
Gözlemevi’ne göre ölü sayısındaki artış, rejim güçlerinin ülkenin kuzeybatısındaki ölüm üçgenindeki birçok bölgeyi ele geçirerek Dera ilindeki kontrolünü genişletmesi ile eş zamanlı olarak gerçekleşti. Ayrıca, rejim güçleri el-Mal köyü ve tepelerini, Akraba beldesini, el-Mahs Tepesi’ni ve Casem ve el-Alia bölgelerini tamamen kuşatarak, Dera ilindeki kontrolünü yüzde 91’lik bir alana kadar genişletti.

DEAŞ örgütüne bağlı Halid bin Velid Ordusu, halen Ürdün sınırı- Golan Tepeleri- Dera kırsalı üçgeni arasındaki şehrin yüzde 10’una yakınını kontrolü altında tutuyor.

Gözlemevi, rejimin ve muhaliflerin saflarında büyük kayıplar olduğunu da belgeledi. Gözlemevi’ne göre rejim güçlerinin Dera’da askeri operasyonlara başladığı geçen ayın 19’undan bu yana öldürülen rejim unsurları ve destekçi militanların sayısının en az 185’e yükseldiğini, füze bombardımanı ve çatışmalar ile birlikte muhalif gruplardan öldürülen savaşçıların sayısının da 189’a ulaştığını kaydetti.

Gözlemevi birkaç saat önce, Macdulya ve Alia, Hurra ve Nabi el-Sahr arasındaki bölgeler ve Ayn el-Tina – Temr yolu üzerindeki yerleşimlere helikopterlerin ve savaş uçaklarının yeninden bombardımana başladığını tespit etti. Böylece son 48 saat içinde Dera’nın kuzeybatı kırsalındaki ölüm üçgenini ve Kuneytra kırsalını hedef alan patlayıcı varillerin ve baskınların sayısı bin 560’a yükseldi. Düzinelerce Suriyeli salı günü Rusya’nın desteklediği Suriye ordusunun saldırısından kaçarak yardım ve sığınak bulmak için Golan Tepeleri üzerine döşenen İsrail çitlerine yakınlaştı.

On binlerce Suriyeli, Suriye hükümet güçlerinin muhaliflerin kontrolü altında bulunan güneybatıdaki arazilerin çoğunu ele geçirmesinin ardından, İsrail’in işgali altında bulunan Golan Tepeleri’nin sınırına yakın bir bölgeye akın etti.

Sınır tellerinin diğer yanındaki İsrail ordusundan bir subay, kalabalığa hoparlörlerle Arapça olarak “Hayırlı sabahlar. İsrail Devleti sınır çizgisinden geri dönün” dedi.

İsrail, Golan’daki 1974 İsrail-Suriye ayrılma hattına yakın kamplardaki mültecilere insani yardımlarda bulundu. Ancak kendi kontrolleri altındaki topraklara girmelerine izin vermeyeceklerini duyurdu.

Güney Suriye sınırındaki bir görgü tanığı insanların saldırıların kendilerine yakınlaşmasıyla birlikte sığınak bulma telaşına düştüğünü aktardı.

Sınır çitlerine 200 metre kadar yakınlaşan Suriyeliler, İsrail askerlerinin “geri dönün” talimatının ardından bulundukları yerde kaldı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kalabalık kampa doğru geri dönüşe geçti. Bazıları yolun ortasında bekledi ve sınıra yönelerek beyaz bayrak salladı.

ABD’den İsrail’e destek

ABD’nin İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğinin savunucularından olan ABD Kongre Üyesi Ron DeSantis’in ulusal güvenlik başlığı altında Temsilciler Meclisi Alt Komitesi’nde düzenlenen toplantıda konu ile ilgili dinleme oturumu tertip etmesi planlandı.

Florida’nın Cumhuriyetçi kongre üyesi ve ABD Temsilciler Meclisi üyesi olan Ron DeSantis, geçen ay Florida’daki valilik seçimleri için ABD Başkanı Donald Trump’ın onayını almıştı. ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması konusunda Kongre’deki ateşli savunuculardan olan DeSantis daha önce de “Amerikan-İsrail İlişkilerinde Yeni Ufuklar: Kudüs’teki Amerikan Büyükelçiliği ve Golan Tepeleri üzerindeki İsrail Egemenliğinin Tanınması” başlıklı bir konferans vermişti.