Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejimi başkent Şam ve çevresinde kontrolü sağladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim güçleri, Moskova denetiminde imzalanan anlaşmayla birlikte DEAŞ unsurlarının aileleriyle Yermuk kampından tahliye edilmesinin ardından, 2011 yılında çıkan iç savaştan bu yana ilk kez başkent Şam’da kontrolü sağladığını duyurdu.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, “Terör örgütü DEAŞ mensuplarının etkisiz hale getirilmesiyle Hacer’ül Esved ve Yermuk bölgesinde tam kontrol sağlandı. Şam’ın köyleri ve beldeleri isyancı terörist gruplardan ve uzantılarından arındırılarak tamamen güvenli bölge haline getirildi” denildi.

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin Suriyeli bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberde ise, “Suriye bayrağı Yermuk kampında dalgalanıyor. Bu da rejimin, DEAŞ’ın başkentteki son kalesini aldığı anlamına geliyor” ifadeleri yer aldı.

Rejim 7 yıl sonra ilk kez tam kontrol sağladı

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin DEAŞ unsurlarından boşalan bölgede arama faaliyetlerine başladığını duyurdu. Açıklamada, 32 otobüsün kullanıldığı tahliye sırasında DEAŞ’lı militanlar ve ailelerinden oluşan bin 600 kişinin, Suriye rejimi ve DEAŞ arasında imzalanan “gizli” anlaşma sonrası ülkenin kuzeyindeki Badiye bölgesine doğru yola çıkarıldıkları belirtildi. Gözlemevi Şam ve çevresinin, ülkede çatışmaların başladığı 2011’den bu yana ilk kez tamamen rejimin denetimine geçtiğini aktardı.

SOHR, Rus güçlerinin denetiminde bölgeden tahliye edilen DEAŞ’lı militanların şahsi silahları dışında kalan ağır silahları bölgede bıraktığını da ayrıca not düştü.

Rejimin Yermuk, Kadem ve Hacer’ül Esved’de havadan ve karadan yaptığı bombardımanlar sonucu sivillerin evlerini terk etmesinin bölge sakinlerinde rahatsızlık yarattığını aktaran SOHR, halkın rejim ve müttefikleri tarafından evlerine baskınlar düzenlenmesinden ve yağmalamalardan endişe duyduğunu belirtti. Bununla birlikte DEAŞ tarafından alıkonulan esirlerin akıbetinin bilinmemesinin de halk arasında büyük tedirginliğe yol açtığı ifade edildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, DEAŞ unsurlarının Hamime bölgesi ve Suhna’nın kuzeydoğusunda kalan diğer bölgelere nakledildiğini söylerken, Fransız Haber Ajansı AFP’ye açıklamalarda bulunan yetkili bir kaynak da, “DEAŞ militanları küçük gruplar halinde bölgeden tahliye edildi. Fırat’ın doğusunda ABD destekli SDG unsurlarının bulunmasından dolayı tahliye edilenlerin büyük bir kısmı Badiye bölgesine doğru yöneldi. Küçük bir bölümü de ülkenin güneyinde sınırlı bir alanı kontrol eden DEAŞ unsurlarının olduğu bölgelere doğru yöneldi” şeklinde konuştu.

Rejim anlaşma imzalamak zorunda kaldı

Terör örgütleri konusu uzmanlarından Abdurrahman el Hac, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede tahliye edilenlerin çoğunun Ebu Kemal ile Deyri Zor kenti arasındaki bölgeye geçtiğine işaret etti.

Rejim güçlerinin DEAŞ ile mücadelede çok sayıda kayıp vermesinin, rejimi anlaşma imzalamaya zorladığını söyleyen el-Hac, ‘’Ancak eninde sonunda göreceğiz ki şu an DEAŞ’a yönelik mücadeleyi sonlandırma konusunda acele eden rejimin bundan hiçbir çıkarı olmayacak. Zira örgüt unsurları kendisine karşı durmayacak. Bu da operasyonların Badiye’ye uzanacağı anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Abdurrahman el Hac, Badiye bölgesinde örgüte yönelik operasyonların iki cepheden; Fırat’ın doğusundaki SDG güçleri ile nehrin batısındaki rejim güçlerine bağlı cephelerden devam edeceğini belirtti.