Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejimi Cuber’e zehirli gaz ile saldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın, Feylak el-Rahman grubunun Şam kırsalını içeren ateşkes anlaşmasını kabul ettiğini ilan etmesinin üzerinden saatler geçmeden, Suriye rejimi ateşkesi yeniden ihlal ederek bölgeye saldırılarını arttırdı ve Guta’daki muhalif grupların bildirdiğine göre Cuber mahallesinde zehirli gazlar kullandı.

Feylak el-Rahman grubunun Medya Ofis Müdürü Abu Ghassan, “Rejim güçleri zehirli maddeler içeren füze ile Cuber mahallesini hedef aldı ve Cuber Tıbbi Ofisi tarafından dört kişinin boğulma vakası belgelendi. Saldırı söz konusu anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından gerçekleşti, ayrıca Zemelka ve Hamuriye bölgelerine gerçekleştirdikleri başka bir saldırıda bir aileden üç kişinin öldü ve onlarca kişi de yaralandı” dedi.

Abu Ghassan, Feylak el-Rahman’ın tüm askeri cephelerde anlaşmanın koşullarına uyduğunu ve ateşkes konusunda mutabık kaldığını da sözlerine ekledi.

Rejim medyasında ise zehirli gaz saldırısına ilişkin yorum yapılmazken, Rejimin Cuber ve Ayn Terma eksenindeki silahlı grupların mevkilerini aralıklarla top ateşine tuttuğunu bildirdi.

Feylak el-Rahman Sözcüsü Wael Alwan Şarku’l Avsat’a, “Ateşkesin yürürlüğe girdiği ilk saatlerde rejimin ihlali oldu. Cuber yakınlarındaki El-Asmai Caddesi’ne fırlatılan zehirli gaz içeren füze 45 kişinin yaralanmasına yol açtı” açıklamasında bulundu.

Sözcü, Rejimin cumayı cumartesiye bağlayan gece Zemelka, Hamuriye ve Duma’ya zehirli gaz içeren dokuz füze fırlattığını, en ağır saldırının Hamuriye’ye gerçekleştirildiğini söyledi.

Zehirli gaz saldırısı, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Doğu Guta’da aktif olan Suriye’nin silahlı muhalefetinden Feylak el-Rahman grubunun Suriye’deki ateşkes anlaşmasına katıldığını açıklamasından sonra geldi. Cuma günü yürürlüğe giren anlaşma, Cenevre’de Bakanlık temsilcileri ve Suriyeli muhalif gruplar arasında imzalanmıştı.

Rejim, Duma ve Guta’nın doğu kesimlerini kapsayacak şekilde bombardımanlarını genişletiyor.

Muhalif Şam Haber Ağı, Rejim kuvvetlerinin yeni bir ateşkes ihlaliyle Guta’nın doğu kasabaları ve köylerine yapılan topçu ve roket saldırılarına devam ettiğini bildirdi.

Diğer taraftan, Doğu Guta’da Hey’etu Tahriri’ş-Şam, Feylak el-Rahman ve Ceyşul İslam arasındaki çatışma tekrar başladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, bu şiddetli çatışmalar Doğu Guta’da yeni bir ateşkes anlaşmasının uygulanmasını beklerken başladı. Gözlemevi, Feylak el-Rahman başkentin doğusu ve Guta’da Hey’etu Tahriri’ş-Şam ile ittifak sözü verdiğini açıkladı.

Anlaşma, ateşkesin istikrarlı şekilde uygulanmasından sonra, insani yardımın başlatılması ve rejim güçlerinin Doğu Guta’daki kuşatmayı kaldırılmasını içeriyor.

Aktivistler, cuma günü Suriye’nin başkenti Şam’ın 7 km kuzeydoğusundaki Arbin bölgesinde, yaklaşık 100 kişinin Hey’etu Tahriri’ş-Şam’ın Guta’dan çıkıp bölgeyi terk etmesi için protesto gösterisi yaptığını açıkladılar.

Guta mütarekesinde birçok kez ihlal söz konusu olduysa da, Rusya Savunma Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada, Halep, İdlib ve Hama’nın kırsal kesimlerindeki 14 kasabada 24 saat içinde ateşkese girileceğini bildirmişti.

Bakanlık Rusya Today kanalına yaptığı açıklamada, ateşkesin yürürlüğe girdiği kasabaların sayısının 2,200’e ulaştığını ve Suriye’deki ateşkesi izlemesi için kurulan Türk-Rus ortak komisyonunun Halep, İdlip ve Lazkiye’de rejimin ateşkesi 6 kez ihlal ettiğini bildirdi.