Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejimi, Halep’in güney kırsalındaki ilerleyişini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Suriye rejimi, Heyet-i Tahrir’uş-Şam (HTŞ) ve diğer gruplar ile yaşanan şiddetli çatışmaların ardından, son 24 saat içinde, Ebu Zuhur Askeri Havaalanı yakınlarındaki onlarca köy ve kasabanın kontrolünü ele geçirdi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin son 24 saat içinde, Ebu Zuhur Askeri Havaalanı yakınlarında bulunan Halep’in güneyindeki kırsal bölgede en az 79 köyün kontrolünü ele geçirdiğini ifade etti. Üç haftadır, rejim güçleri ile eski adı el-Nusra olan HTŞ ve diğer gruplar arasında, askeri havaalanın kontrolünü ele geçirmek için havaalanının bulunduğu, Halep’in kuzeyi ile İdlib’in güney doğusunun kesiştiği bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyordu.

100 bin sivilin kaçmasına neden oldu

Birleşmiş Milletler’in (BM) yayınladığı rapora göre, onlarca köy ve kasabanın kontrol altına alındığı bölgede yaşanan saldırılar, 100 binin üzerinde sivilin aralık ayından bu yana bölgeden kaçmasına neden oldu.

Rejim güçleri, Halep’in güney kırsalına yaptıkları saldırılarla, İdlib’in güneyine paralel kuzeyden ve doğudan havaalanına ilerlemeye çalışıyor.

Halep’in güneyindeki kırsal kesimde bulunan köyler ve kasabalar, 2012’de rejim güçlerinin kontrolünden çıkmışlardı. SOHR tarafından yapılan açıklamaya göre, HTŞ ve diğer grupların bölgeden geri çekilmesi, rejim güçlerinin ilerleyişini hızlandırdı.

Öte yandan, rejim güçleri, Ebu Zuhur Havaalanı’nın kontrolünü sağlayarak, Halep’e bağlanan hayati bir yolu ele geçirmeyi amaçlıyor. Rami Abdurrahman’a göre, son zamanlarda kaydedilen ilerlemenin, rejim güçlerini, uluslararası stratejik yolun geçtiği köyler ve kasabaların kontrolünü ele geçirme hedefine daha da yaklaştırdığını belirtti.

HTŞ ve diğer silahlı gruplar, iki yıl süren kuşatmanın ardından Eylül 2015’te Ebu Zuhur Askeri Havaalanı’nın kontrolünü ele geçirmişti. Ebu Zuhur Havaalanı, o tarihte, rejim güçlerinin İdlib’deki son askeri merkeziydi. İdlib’in büyük bölümü şu an, HTŞ’nin kontrolü altında bulurken rejim güçleri bazı sınır kasabalarının kontrolünü elinde bulunduruyor.