Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejimi müttefiklerinden İsrail’e uyarı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, Suriye rejiminin İran ve diğer mevzilerine yönelik saldırılarda bulunan İsrail F-16 savaş uçağının düşürülmesinin ardından, Suriye’de ‘yeni stratejik aşama’ya gelindiği belirttildi. Ayrıca Suriye rejimi müttefikleri de Tel Aviv’e ‘sert ve ciddi karşılık’ tehdidinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Suriye’nin kendisini savunmasının meşru bir hak olduğunu söylerken, Tahran’ın İsrail uçağının düşürülmesinde rol oynamadığını kaydetti. İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami ise, İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü iddialarını reddetti. Selami, İsraillilerin fotoğraflar dağıtıp, İHA’nın topraklarında olduğunu iddia ettiğini söylerken, “Suriye topraklarında 12 mevziyi vuran Tel Aviv, dün, İran’a ait bir İHA’nın, İsrail hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti” dedi.

“İran Suriye’de danışman olarak bulunuyor”

Behram Kasımi, 10 Şubat’ta Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye gelişmelerine dair yaptığı açıklamada, “İsrail’in İran’a ait bir İHA’yı düşürdüğü ve İran’ın İsrail’in uçağının düşürülmesinde rolü olduğu iddiaları yalan, komik ve cevaplandırılmayı hak etmiyor” dedi. Ayrıca Kasımi, “İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye’deki varlığı, Suriye’nin yasal hükümetinin isteği üzerine gerçekleşiyor. İran Suriye’de danışman olarak bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kasımi ayrıca, Suriye hükümeti ve ordusu bağımsız bir ülke olarak, toprak bütünlüğünü her türlü müdahaleye karşı savunma hakkına sahiptir. İsrail, diğer ülkelere yönelik yalanları ile gerçekleştirdiği müdahaleleri ve cinayetleri gizleyemez” dedi.

İsrail’e ‘İran Cehennemi’

Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı General Selami ise, İran’ın Suriye’deki varlığıyla ve İran’a ait bir İHA’nın düşürülmesiyle ilgili olarak, askerlerin sadece danışmanlık için Suriye’de bulunduğunu kaydetti. İsrail’in yalancı olduğunu söyleyen Selami, Tahran’ın böyle bir karar alması durumunda İsrail’e ‘İran Cehennemi’ vaat edeceklerini vurguladı. İsrail’den gelen herhangi bir haberi doğrulamayacaklarını söyleyen Selami, “Suriyeliler onaylarlarsa biz de onaylarız” dedi.

Eski Devrim Rehberi Ali Hamaney’in tavrına dikkati çeken General, “İran, yaklaşık 25 yıldır İsrail’i ortadan kaldırmak için çalışıyor” şeklinde konuştu.

7 yılda 2 bin 400 üye öldü

İran, Suriye’deki askeri varlığını sınıflandırmak için ‘danışman’ terimini kullanıyor. Bu bağlamda tahminlere göre, 7 yıldır devam eden Suriye savaşında Devrim Muhafızları’nın ve İran tarafından kontrol edilen grupların 2 bin 400’den fazla üyesi hayatını kaybetti.

“ABD, Suriye’de yenildi”

Başkent Tahran’da katıldığı bir toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Selami, ABD’nin Suriye’deki varlığına da değindi. “Bugün buradan bölgedeki tüm ABD üslerini yok edebiliriz ve Siyonistlere cehennemi yaşatabiliriz” diyen General, Suriye rejimine de övgüde bulundu. ABD’nin Suriye’de yenildiğini söyleyerek, bölgedeki ABD, İngiltere ve diğer ülkelerin gerçekleştirdiği ‘komplo’ya karşı uyarıda bulundu. ABD’yi, İslam dünyasını iç savaşlara dönüştürmekle suçladı.

Hizbullah’tan Suriye ordusuna övgü

Öte yandan Alman Haber Ajansı (DPA), Hizbullah’ın Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı devam eden İsrail saldırganlığını kınayan bir bildiri yayınladığını duyurdu. Bu bağlamda Hizbullah bildiride, düşman İsrail uçaklarına cesurca karşılık veren ve bir F-16’yı düşüren Suriye ordusuna övgüde bulundu.

Ayrıca bildiride, “Bugünkü gelişmeler, eski denklemlerin çöktüğü anlamına geliyor. Topraklarını, egemenliğini ve meşru haklarını savunmak üzere Suriye halkının yanında yer alan sağlam duruşumuzu yineliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan Reuters’ın verdiği bilgiye göre, Suriye rejimini desteklemek üzere savaşan askeri koalisyon, “İsrail, artık terörüne yönelik sert ve ciddi bir karşılık görecek” ifadelerini kullandı. Askeri koalisyon tarafından yayınlanan bildiride, “İsrail’in, İHA’nın hava sahalarını ihlal ettiği yönündeki iddiaları yalan ve iftiradır” denildi.