Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Suriye rejimi, Rusya ile işbirliği yapmaya hazırlanıyor” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, Suriye’nin yeniden yapılandırma sürecinin hızlandırılması ihtiyacını vurgulayarak, Suriye rejiminin özellikle bu süreçte Rusya ile işbirliği yapmayı planladığını açıkladı.

Üst düzey Rus heyet, Suriye’ye giderek Esed ile görüştü

Rusya hükümetinde askeri sanayi ve askeri teknik işbirliği gibi hassas dosyalar için yetkili bir isim olan Rogozin, Dışişleri, Savunma, Ekonomik Kalkınma, Enerji, Ulaşım, Sanayi Bakanları, Ticaret Bakanı Yardımcısı, Rusya’nın Şam Büyükelçisi, Ekonomistler ve birçok önemli Rus şirketinin müdürlerinin de yer aldığı Rus heyetine başkanlık ederek, dün, Suriye’ye gitti.

Rogozin’in, Suriye rejim lideri Beşar Esed, Başbakan İmad Kamış ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği konuları ele alındı.

Rusya ile önemli anlaşmalar yapıldı

TASS haber ajansı, Rogozin’in Suriyeli yetkililerle yaptığı, ilgili Bakanlıklar ve Suriye’deki Rus ekonomik kurumlarının da katıldığı görüşmelerin birkaç saatten daha uzun sürdüğünü ve görüşmeler öncesinde büyük hazırlıkların yapıldığı bilgisini verdi.

Ajans, görüşmeler sonucunda, ‘Suriye’de istikrarın sağlanması ve Rus askeri güçlerinin elde ettiği başarının kalıcı olması için bu savaşta zafer kazanılmasına yönelik son derece önemli anlaşmalar’ yapıldığını vurguladı.

“Rus şirketlerinin, Suriye’de büyük ekonomik projeleri geliştirme hakkı var”

Rusya’nın çıkarlarını açıkça ifade eden Rogozin, görüşme sonrası, “Suriye sınırsız zengin bir ülke. Burada aynı mahsulü, yılda üç ve bazen de dört kez hasat ederler. Suriye, yeraltı zenginliklerinin yanı sıra, ulaşım açısından da benzersiz bir coğrafi konuma sahip. Rus şirketlerinin, özellikle barış ve istikrarın sağlanması için orada kalacak olan Rus ordusunun varlığında, Suriye’de büyük ekonomik projeleri geliştirme hakkı var” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Suriye’nin yeniden inşasının uzun vadeli bir süreç olacağına inandığını belirten Rogozin, “Suriye, bu anlamda Rusya’ya yük olmayacak. Aksine deneyimlerimizi, gücümüzü ve araçlarımızı ciddi bir şekilde kullanacağız. Bu, yalnızca Suriyeliler için karlı olmayacak. Kesin olan şu ki, Rusya bu alanda asla kaybetmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

“Barış, ekmek ve çalışmak isteyen Suriyeliler, bütün bunları Rusya’nın yardımı ile elde edecek”

Dmirtry Rogozin, ‘Barış, ekmek ve çalışmak isteyen’ Suriyelilere, bütün bunları Rusya’nın yardımı ile elde edeceklerine dair söz vererek, Suriye rejiminin, ülkede yeniden yapılanma söz konusu olduğunda, bu alanda yalnızca Rusya ile çalışma konusunda kendilerine güvence verdiğini söyledi.

Rogozin, “Suriye, ülkedeki tüm enerji potansiyelini yeniden inşa etme konusunda, istisnai bir şekilde Rusya ile çalışmak istiyor. Esed, Suriye’ye ihanet eden ülkelerle çalışmak istemediğini vurguladı” dedi.

Yaşanan iç savaş öncesinde Suriye ile işbirliği yapan Batılı ülkelere atıfta bulunan Rogozin, bu ülkelerin terör saldırılarına maruz kaldıklarında Şam’dan vazgeçtiklerini söyleyerek, Rusya’nın ise bunu yapmadığını ve Suriye ile her zaman birlikte olduğunu vurguladı.

“Suriyeliler ile birlikte kurtaracağız”

Suriye rejimi ile petrol üretimi, altyapı rehabilitasyonu, demiryolları, limanlar ve elektrik gücü konularında görüştüklerini ifade eden Rogozin, “Suriyeli vatandaşlardan seçeceğimiz ekibin güvenliğini sağlayıp, iyi koşullar elde edebilmek için görüşmelerimiz sürüyor. Bu çok önemli. Çünkü biz burada para kaybetmiyoruz. Aksine, Suriyeliler ile birlikte Suriye’yi kurtaracağız” dedi.

Rejim ile fosfat üretiminde ortak bir şirket kurmak için yaptıkları bir anlaşmaya da işaret eden Rogozin, “Suriye ile ortak bir şirket kurma konusunda anlaştık. Bu ürünleri bekleyen diğer ülkelere işlenmiş fosfat üretimi, nakli ve dağıtımı alanlarında birlikte çalışacağız” bilgisini verdi.

“Rusya, Suriye ekonomisine ‘donör devlet’ olarak müdahale etmeyecek”

Rusya’nın, Suriye ekonomisine ‘donör devlet’ olarak müdahale etmeyeceğine vurgu yapan Rogozin, Rusya’nın askeri operasyonuna ve Suriye’de başlatmayı planladıkları ekonomik projelere atıfta bulunarak sözlerini şöyle tamamladı, “Rus şirketler, her rubleyi hesaplayacak. Çünkü, biz yakın birer dost ülke olsak da, başkalarını düşünmeyelim. Şimdi, kendi bütçemiz için, Rusya Federasyonu’nun Suriye topraklarında yaptığı büyük çalışmaların sonucunu bekleyen vatandaşlarımız için nasıl para kazanacağımızı düşünmek zorundayız.”