Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye toplumunun sonu mu? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin varlığını ve ruhunu ateşle kaplayan savaş veya savaşlar sona gelince Suriyeliler arasında uyum geri döner mi?

Sadece Arap Dünyasının değil, dünyanın, altı yıl süren en çirkin iç savaşı sona erdiğinde, nefret siperleri ve derin öç fayları görmezden gelinip Suriyeliler yoluna devam eder mi?

Halepli, Humuslu, Hamalı, Madayalı, Zebadanili, Cobarlı, Horanlı ve Yermuk Mülteci Kampındaki Sünniler, Beşşar Esed’in, Nasrullah’ın, Hamaney’in milislerinin, Iraklı Haşdi Şabi ve Afganistan Acemi denilen Hazaraların yaptığı iğrençlikleri içine nasıl sindirebilir? Lazkiye kıyı şeridinde uzanan sıra dağlardaki ve Hums Kırsalındaki sıradan Nusayri siviller DEAŞ, El Nusra ve diğerlerinin iğrençliklerinden nasıl sakınır?

Vadi El Nasara, Halep, Humus ve Şam Hristiyanları karanlık radikalizmin yayılmasından sonra kendini nasıl emniyette hisseder?

Toplumsal barışın ve ülkenin birliğinin idame ettirilmesi ve işgalcilerin caydırılması için devletin lideri olarak sorumlu olan rejim, tüm bu olan bitenin bir numaralı sorumlusudur.

Ayrıca Beşşar Esed rejimi, her yerden mezhepçi çeteleri Suriye’ye getirerek, ülkeyi işgalci İran ve Ruslara teslim ederek, iç savaşın, dökülen kanın ve mülteci sorununun da başlıca sorumlusu olmuştur.

Bu rejim olmasaydı DEAŞ’ın şeytani yumurtası kırılmaz, ne de güzelim Şam yasemini El Kaide’nin çirkin çalılığıyla gölgelenmezdi.

İlk sorumuza dönelim, tüm bu problem ve badireden sonra Suriyeliler bir yerde toplanabilir mi? Ve olur da toplanırsa, hangi zeminde toplanır?

Tüm bu karanlığın içinde ufak bir ışık hüzmesi görmek te mümkün; Berlin’de defalarca gizlice toplanan Suriyelilerin beraber yaşamayla ilgili bir belge yayınladıkları haberi birkaç gün önce Şarku’l Avsat gazetesinde yayınlandı.

Suriye’nin oluşturan etnik, dini ve mezhebi unsurları olan, kentliler ve aşiretler olmak üzere, Sünniler, Suriye Sahil bölgesinin önde giden Alevi figürler, Kürtler, Dürziler ve Hristiyanlar, Suriye’nin birliği ve “bireysel hesap verebilirlik” olmak üzere 11 maddelik bir belgede uzlaştı. Bu belge, Suriye’nin anayasasının üstünde “Sosyal Sözleşme” belgesi olması umudu olması ve Suriye toplumunda mutedil bir toplumsal çatı fikrini yansıtması yönünden önemlidir.

Şarku’l Avsat’ın elde ettiği belgede “Ortak Bir Suriye Hayatında Davranış Kuralları” başlığı altında 11 madde yer alıyor. Savaşın sona ermesinden sonra Suriye’nin sosyal sözleşmesinin idare kuralları ile “Suriye topraklarının birliği, ifşa edilmesi ve tanınması, kazanan ya da kaybeden yok, kimse suçluluktan masum değildir” ifadesi yer alıyor.

Eninde sonunda, bu savaş, ya uluslararası ya da bölgesel güçlerin müdahaleleriyle veya savaşan tarafların yorgunluğu yüzünden sona erecek, ve o zaman ertesi günün sabahında toz ve yangın dumanları arasında Suriye’de nasıl bir gün ağaracak?

Berlin Belgesi…

Ümitsizlik kıyısından umut kıyısına geçmek için bir köprü belki de…