Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye-Ürdün arasındaki Nasib Sınır Kapısı açılacak mı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimine bağlı kuvvetlerin, Suriye’nin güneyindeki Dera bölgesini ele geçirmesinden sonra Ürdün ve Suriye açısından büyük önem taşıyan Nasib Sınır Kapısı’nın açılmasına dair açıklamalar hız kazandı. İki ülke arasındaki ticari yolların güvene alınmasıyla birlikte ticaretin yeniden başlayacağı dillendirilirken, Nasib Sınır Kapısı’nın Suriye-Ürdün-Lübnan ile Suriye-Körfez Ülkeleri-Türkye-Avrupa arasındaki ticari ilişkilerde stratejik bir önem taşıması dikkat çekiyor.

Suriye resmi haber ajansında (SANA) yer alan habere göre, Ürdün yönetimi, rejimin Nasib Sınır Kapısı’nı ele geçirmesinin ardından ticaret kafilelerinin Suriye’ye geçmek üzere hazır olduğunu bildirdi. Suriye Ulaştırma Bakanı ise Nasib Sınır Kapısı’na giden yolların güvenliğe alındığını ve hükümetin sınır kapısını açma imkanı üzerinde durduğunu açıkladı.

Konuya dair bir basın toplantısı düzenleyen Ürdün Ulaştırma Bakanı Genel Sekreteri Enmar el-Hasavina da, Ürdün yönetiminin Nasib Sınır Kapısı’nın ticari geçişlere açılması için hazır olduğunu duyurdu.

Ürdün’de 21 bin ticaret tırının hazır beklediğini ve bunların üçte birinin Ürdün’ün ihtiyaçlarını gidermeye yettiğini belirten Hasavina, kalan tırların ise Suriye ve Avrupa ülkelerine ulaşmak üzere Nasib Sınır Kapısı’ndan geçeceğini sözlerine ekledi.

Ürdün-Suriye sınırında bulunan Nasib Sınır Kapısı, Suriye’nin en yoğun sınır kapılarından biri olarak öne çıkıyor. Şam-Amman otoyolu üzerinde bulunan ve 1991 yılında kurulan sınır kapısından, 2011 yılına kadar günlük 7 bin ticaret tırı geçiş yapıyordu.

Esed rejimine karşı savaşan muhalif gruplar, 2015 yılının Nisan ayında bölgede kontrol sağladıktan sonra sınır kapısını kapatan Ürdün yönetimi, geçtiğimiz ay, rejim güçlerinin sınır kapısını yeniden kontrol altına alması üzerine ticari geçişleri yeniden başlatmaya hazırlanıyor.