Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’de ‘Beyaz Baretliler’den 7 kişinin öldürülmesi ABD’yi endişelendirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de ‘Beyaz Baretliler’ (Muhaliflerin egemenliği altında bulunan bölgedeki Suriye sivil savunma görevlileri) yedi kişinin kim oldukları bilinmeyen şahıslar tarafından öldürülmesi ABD’yi endişelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ‘Beyaz Baretliler’ ismiyle bilinen yedi Suriyeli sivil savunma görevlisinin vahşice öldürülmesinden dolayı üzüntü ve endişe duymaktayız” dedi.

Nauert, bu maskeli adamların gerçekleştirdiği alçak eylemlerin, son derece tehlikeli ortamlarda hayat kurtarmak için yorulmadan çalışan gönüllülerini ölümüne sebep olduğunu söyledi.

Saldırı, Beyaz Baretliler örgütünün web sitesinden bildirdiğine göre cumartesi sabah saatlerinde büyük bir kısmı militan grupların hakimiyeti altında olan İdlib ilinin Sarmin şehrinde gerçekleşti.

Örgüt, Suriye sivil savunma merkezi İdlib’in Sarmin şehrinde meçhul kişiler tarafından geçtiğimiz cumartesi sabahı gerçekleştiğini ve sonucunda 7 gönüllünün hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ayrıca örgüt, saldırıyı düzenleyen grubun iki minibüs, beyaz baretler ve telsizler çaldığını da bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rami Aburrahman AFP verdiği bilgilerde, “Yedi sağlık görevlisi başlarında vurularak öldürüldüler. Arkadaşları onları göreve götürmeye gelmişti fakat ölü olarak bulundular” dedi.

Saldırı, Beyaz Baretliler’i hedef alan ilk saldırı oldu.