Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’de muhaliflerin arabulucusu öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam’ın kuzeydoğusundaki Damir bölgesi uzlaşı dosyasını tamamlamak üzere Suriye hükümet güçleriyle iletişim halinde olan Ceyşu’l-İslam liderlerinden Şair Cuma uğradığı suikast sonucu öldürülürken, Hüseyin Şaban ise ağır yaralandı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, Damirlilerden Fahri el-Gazban liderliğinde yürütülen Suriye hükümet güçleriyle ile Ceyşu’l-İslam arasındaki çözüm görüşmelerinde Ceyşu’l-İslam’ı temsil eden Şair Cuma öldü, Hüseyin Şaban ise yaralandı.

ÖSO’dan uzlaşı açıklaması

Öte yandan, Doğu Kalemun’daki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı, ÖSO, Rusya ve Suriye güçleri arasında Damir bölgesinde ÖSO’nun kontrolü altında bulunan yerlerle ilgili olarak gerçekleşen görüşmelerin ayrıntıları hakkında bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Çarşamba günü muhalifler ile Rus Güçleri arasında Şam’da bir müzakere toplantısı gerçekleştirildi. Uzun süren tartışmalarda muhalif heyet, seçenekler arasında yer alan savaş ve bulunduğu bölgelerden çıkarılma maddelerini uzlaşıdan çıkarmaya çalıştı. Toplantı, Rus tarafının bölgeyi diğer alanlara yönlendirme ısrarı nedeniyle bir kaç madde üzerinde uzlaşı sağlanarak sonuçlanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Üzerinde anlaşmaya varılan maddeler ise şöyle: “Eğer anlaşma kabul edilirse, şehirlerde herhangi bir askeri eylem gerçekleştirilmeyecek, güvenlik ve ordu güçlerinin müdahalesi olmadan şehirler silah, militan ve silahlı göstericilerden arındırılarak tarafsızlaştırılacak. Çözüm isteyenler listelenecek. Bölgeden çıkmak isteyenlerin olması halinde ise, onlar için de ayrı listeler oluşturulacak. Mevcut sorunların çözümünün ardından halkın kendini savunması için yerel kişilerden bir güvenlik birimi oluşturulacak. Gözaltındakiler ve tutukluların dosyaları incelenecek. Şehirlere hizmetlerin sağlanması ve kamu hizmetlerinin bölgelere girişi sağlanacak. Ortak bir komite oluşturulacak ve bir yıllık görev süresi tanınacak.”