Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’de okul kitaplarının kapakları korkuya neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeliler, Esed rejimine bağlı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz hafta okulların açılmasıyla beraber öğrencilere dağıtılan okul kitaplarının kapaklarını görünce dehşete düştü.

Bakanlık, Ethem İsmail, Nezir Naba, Luay Kayali ve Fatih el-Murser gibi önde gelen Suriyeli sanatçıların tablolarını, kitapların kapak tasarımında kullanmasına rağmen tarihsel döneme ait arkeolojik heykellerin fotoğrafları kasvetli ve umutsuz gözüküyor bazıları da insanı korkutur nitelikteydi.

“The Conjuring’in yönetmeninden yardım almışlar”

‘’Suriye Üniversitelerinin Nabzı’’ sayfası bu durumu ilk kınayan oldu, “kapaklar, öğrenciye korku ve nefret duygusunu aşılayacak nitelikte” diyerek bir duyuru yapıldı. Rejim hükümetinin Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ki okul kitaplarının kapaklarını hazırlarken meşhur korku filmi The Conjuring’in yönetmeninden yardım almış olsa gerek diyerek inceden inceye alay edildi. Savaş bataklığından ortaya çıkan bir ülkede yeni kitap kapakları dikkate alındığında, “Yükselen bir kuşağın yetiştirilmesinin hafife alındığı ve gençlerin geçen yıllar içerisinde yaşadıklarından sonra bu konularda daha fazla ihtimam sahibi olunması gerektiği” vurgulandı.

Saatler içerisinde üç binden fazla Suriyeli, “Suriye Üniversitelerinin Nabzı’’ sayfasının paylaşımını yayınladı.

“Suriye’nin kalbi Tarsus” sayfası da bu yöntemler “beş güç içinde bir DEAŞ’lı üretmek için mükemmel bir formül” diyerek kınamada bulundu.

Sanatçı Edib Mahzum, ‘‘Medenî bir adım’’ olarak gördü

Buna karşılık sanatçı ve eleştirmen Edib Mahzum, önde gelen sanatçıların ders kitaplarının kapakları üzerinde tablolarının kullanılmasını ‘‘medenî bir adım’’ olarak, memnuniyetle karşıladı. Facebook sayfası üzerinden yaptığı paylaşımında: ‘’Böylelikle öğrencilerin sanata yakınlaşmasında katkıda bulunulacak ve Suriye’nin önde gelen plastik sanatçılarının isimleri ve eserleri bilinecek’’ dedi. Ancak başka bir sanatçı, ‘’Bu durumun çok üzücü olduğunu ve bu resimlerin bir öğrenci kitabı için asla uygun bir kapak olmadığını’’ dile getirdi.

Şam’daki bir ilkokul müdürü, ‘’Bazı kitap kapağı seçimlerinin başarılı olmadığını ve Suriyeli çocukların psikolojik durumunun göz önüne alınmadan seçildiğini’’ ifade etti.