Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’de Sokhna şehri DEAŞ’tan kurtarıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rejim güçlerinin, DEAŞ tarafından kontrol edilen son büyük şehir olan Humus ilindeki Sokhna şehrini DEAŞ’tan kurtardığını açıkladı.

Suriye rejim güçleri ülkenin doğusundaki DEAŞ kalelerine doğru ilerlemeye devam ediyor.

Sokhna, Suriye rejiminin kontrolündeki Palmyra kentinin kuzeydoğusunda ve neredeyse tamamı DEAŞ’in kontrolü altında olan Deyrizor sınırına 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor.
Gözlemevi’ne göre, Suriye rejimi, yine DEAŞ tarafından kontrol edilen bir başka şehir olan Rakka’nın güneyinde önemli ilerlemeler katetti.

DEAŞ, 2015 yılından bu yana kuşatılmış Deyrizor ilinin küçük bir kısmı hariç, tamamına yakınını kontrol ediyor.

Suriye rejim güçleri, Washington tarafından desteklenen Kürt ve Arap savaşçıların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin DEAŞ’ı bölgeden çıkarmak için saldırı başlatmış olduğu Rakka’nın güneyindeki Deyrizor’a karşı ayrı cepheden başka bir saldırı başlattı. Ancak Suriye rejiminin şehrin kontrolünü geri aldığı konusunda henüz herhangi bir resmi teyid yok.

Mayıs ayında, Suriye rejiminin güçleri tarafından, Şam ve Deyrizor arasında uzanan uçsuz bucaksız çölde yeniden kontrol elde etmek için başlatılan saldırı Sokhna’yı da kapsıyordu.

Gözlemevi, cumartesi günkü hava saldırısında DEAŞ militanlarından en az 64 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Irak’ta Musul kentinden atılmış olan DEAŞ, geçen ay da Suriye’de birçok saldırı ile karşılaşmıştı.