Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki DEAŞ operasyonunda 24 saatte 32 sivil öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki Koalisyon Güçlerinin, Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor’daki son DEAŞ kalesini çökertmek için başlattığı hava saldırılılarında 24 saat içinde 32 sivil öldü.

7 çocuk öldürüldü

SOHR Koordinatörü Rami Abdurrahman, basına verdiği demeçte, Koalisyonun Perşembe gecesi saldırdığı Suveyse kasabasında 7 çocuğun içinde bulunduğu 18 kişinin öldüğünü açıkladı. Cuma günü aynı bölgeye tekrarlanan saldırı da ise 14 sivil daha hayatını kaybetti.

Abdurrahman’ın aktardığı bilgilere göre bu saldırılarda 9 DEAŞ militanı öldürülürken, ölen diğer 5 kişinin ise kimliği bilinmiyor. SOHR Koordinatörü yararlılar ve enkaz altında kalanlar dikkate alındığında ölü sayısında artış olabileceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Koalisyon, sivillere yönelik tehlikeleri azaltmak için önlemler almaya devam edeceklerini açıkladı.

Koalisyon, Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlarda 1100 kişiden fazla sivilin hayatını kaybettiğini itiraf etti. Ancak insan hakları örgütleri bu sayının daha fazla olduğunu sadece Suriye’de 3300 sivilin bu operasyonlarda öldüğünü tahmin ediyorlar.

Son dönemde Suriye’deki Koalisyonun saldırıları nedeniyle üst üste yenilgi almış olan DEAŞ, Deyr-i Zor’un doğusunda yer alan çöllük bölgenin ortasındaki sınırlı alanlar dışında hakimiyet kuramadı.

Bir aydan fazla süredir Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ’ın son kalesini çökertmek için operasyonlar düzenliyor.

DEAŞ kum fırtınasını kalkan yaptı

DEAŞ terör örgütü geçtiğimiz hafta, kum fırtınasından yararlanarak SDG’ye bir saldırı düzenledi ve Hecin yakınlarındaki bir kampı hedef aldı. Abdurrahman’ın bildirdiğine göre DEAŞ, bu kamptan daha önce örgüt saflarında savaşmış ya da ayrılmış 100 aileyi Hecin’e götürdü.