Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki devrimin sembolü Mai Skaf, Fransa’da defnedildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye devriminin simgesi olarak bilinen muhalif sanatçı Mai Skaf, dün Paris’te defnedildi. 23 Temmuz’da hayatını kaybeden Skaf’ın cenaze törenine akrabaları, arkadaşları ve çok sayıda Suriyeli aktivist katıldı.

Skaf’ın oğlu Jude el-Zoabi, annesinin mezarının geçici olarak Fransa’da olduğunu söyleyerek, Suriye’nin Esed rejiminden kurtulmasının ardından hep birlikte Suriye’ye döneceklerini söyledi. 49 yaşındaki Mai’nin 23 Temmuz’da hayatını kaybettiğini belirten Zoabi, tıbbı raporlara göre ölüm nedeninin felç ve beyindeki atardamarlardan birindeki tıkanıklık olduğunu söyledi.

Annesinin Suriye’deki durumlara üzüldüğünü ve son 4 ayda ruhsal durumunun çöküntüye uğradığını ifade eden Zoabi, bunun son günlerde sağlığını ve sinir sitemini etkilediğini belirtti.

Suriyeli aktivist ve yazar Dima Wannous, el-Arabiyya.net’e yaptığı açıklamada, Mai’nin ülkesinin Rusya ve İran tarafından işgal edilmesinin, Esed rejimi ve Hizbullah’ın öldürdüğü kurban sayısının atması nedeniyle son 4 aydır iyi olmadığını söyledi.

Mai, Suriye devrimine destek veren az sayıdaki sanatçılar arasında yer aldı. Vefatından bir gün önce yaptığı son paylaşımda ise “Umudumu kaybetmeyeceğim… Umudumu yitirmeyeceğim… Esed değil, Suriye büyük” cümleleriyle hislerini dile getirmişti.

Muhalif sanatçı Mai Skaf’ın cenaze törenine, Fares el-Helu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda arkadaşı katıldı.