Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki eğitimde ‘dil çatışması’ hız kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de devam eden krizde bölgedeki nüfuz mücadelelerinin etkisi gittikçe daha fazla hissediliyor. Ülkedeki etki alanını genişletmek isteyen ülkeler ve gruplar arasında bu defa da “dil mücadelesi” başladı. Rejimin elinde tuttuğu bölgelerdeki okullar başta olmak üzere ülkenin bir çok yerinde sorun artıyor.

Tahran yönetimi Farsça dilinin ve kültürünü aracı kurumlarla yoksul kesim arasında ve özellikle kırsal kesimde yer almasına odaklandı. Rusya ise özellikle Lazkiye ve Tartus’ta bulunan Hamim’deki askeri üslerine yakın bölgelerin sahillerindeki devlet okullarında Rusça’nın yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütüyor. Kültürünün bölgede yayılması için yeni stratejiler geliştiriyor. İngilizce ve Fransızca dillerinin öğretildiği özel okulların yaygın olarak bulunduğu Şam’da ise ilgi Batı eğitimi veren kurumlardan uzaklaşmış durumda. Amerikan ve Fransız okullarına ise rejimin ilgisinin azaldığı gözlemlendi.

Arap ülkeleri okullara ve sivil toplum kuruluşlarına destek vermeye çalışırken Batı bloğu okullardaki İngilizce eğitiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütüyor.

Kuzey bölgelerde ise Kürtler, Baas Rejimi’nin dayatmaları nedeniyle kendi eğitim sistemlerini uyguluyor. Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” operasyonunu yürüttüğü bölgelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından kurulan okullarda kendi dilini yaygınlaştırmaya çalışıyor.