Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki ‘Ölüm Üçgeni’ yoğun bombardıman altında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bir yandan Rusya ve Suriye’ye ait savaş uçakları, Dera ve Kuneytra arasındaki ‘ölüm üçgeni’ üzerine yüzlerce bomba yağdırırken, diğer yandan Suriye rejimi ve muhalif güçler arasındaki çatışmalar, Dera’nın stratejik tepesinde devam ediyor.

Şam’ın, İsrail’i ülkenin kuzeyindeki bir askeri bölgede, rejim yanlısı savaşçıların ölümüyle sonuçlanan noktaları hedef almakla suçladığı bombardımanın ertesinde de sular durulmadı. ‘Ölüm üçgeni’nde yoğun bombardımanlar ve çatışmalar gerçekleşti.

Suriye güçleri, muhaliflerin yanı sıra aşırılık yanlılarının da bulunduğu ülkenin güneyindeki Dera ve komşusu Kuneytra’nın kontrolünü yeniden ele geçirmek için haftalardır uğraşıyor.

19 Haziran’da başlayan askeri operasyonun ardından Rusya, muhalif gruplarla bir anlaşma yaptı. Rejim, Dera’nın yaklaşık yüzde 90’ını geri almayı başardı. Bununla birlikte bazı muhalif gruplar, Dera’nın batı kırsalında kalmaya devam ediyor.

Batı kırsalındaki gruplar, devlet kurumlarının bölgeye girişinin yanı sıra ağır ve orta seviye silahların teslim edilmesini öngören anlaşmaya katıldılar. Pazar günü yüzlerce muhalif ve sivil, 2011’de başlayan kanlı çatışmalara girmeden önce rejime karşı protesto eylemleri başlatılan ve merkezi bir şehir olan Dera’yı terk ettiler.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman yaptığı açıklamada, dün rejim güçlerinin, anlaşmayı kabul etmeyen muhalif gruplarla girdiği çatışmaların ardından Dera’nın batı kırsalındaki bazı kasabaların kontrolünü ele geçirdiğini aktardı.

SANA’nın askeri bir kaynaktan aktardığı bilgilerde, rejim güçlerinin bazı köylerin kontrolünü yeniden ele geçirdiği, çok sayıda silahlı muhalifin etkisiz hale getirildiği, silah ve mühimmatlarının imha edildiği belirtildi.

Bununla birlikte Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ), Dera’nın batı kırsalında yapılan anlaşmaya katılmayı reddederken, HTŞ unsurları son birkaç gündür, Suriye ve Rus hava saldırılarına maruz kalan stratejik öneme sahip el-Hara tepesinde rejim güçleriyle şiddetli çatışmalara girdi.

‘Ölüm üçgeni’, rejimin kontrolüne girmek üzere

SANA’nın askeri kaynaktan aktardığı bilgilere göre, Suriye ordusu, Dera kırsalının güney cephesindeki en önemli noktalardan biri olan stratejik tepeyi ele geçirdi.

SOHR’a göre, el-Hara tepesi dünden bu yana ağır bombardıman altında ve şuana kadar 30’dan fazla HTŞ üyesi öldürüldü.

Öte yandan Pazar günü HTŞ tarafından kurulan pusuda da rejim güçlerinin 12 unsuru öldü.

SOHR’un daha sonra yaptığı açıklamada, “Rejim güçleri ve rejim yanlısı milisler ile HTŞ unsurları arasındaki çatışmalar, Dera’nın kuzeybatısındaki ölüm üçgeninde yer alan stratejik öneme sahip el-Hara tepesinde devam ediyor. HTŞ tarafından kurulan birkaç pusuda, 12 rejim unsurunun ölmesiyle ağır kayıplar veren rejim güçlerinin geri çekilmesinin ardından, tepeye yönelik ağır bombardımanlar gerçekleştirildi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, savaş uçaklarının Kuneytra kırsalının merkezinde bulunan birkaç köyü hedef aldığı belirtildi.

Rejim güçleri ve müttefiklerinin ‘Ölüm üçgeni’nde hızlı bir ilerleme süreci gerçekleştirdiğine dikkat çeken SOHR açıklamasında, rejimin, bölgenin neredeyse tümünde askeri kontrol sağlayarak, önemli ilerleme kaydettiği aktarıldı.

SOHR, rejim güçlerinin Dera’nın en yüksek noktasında bulunan el-Hara beldesinin kontrolünü tamamen sağladığını, bununla birlikte Selmin, Tiha ve Zemrin birlikte beldelerini ele geçirmeyi başardığını kaydetti.

Bu ilerlemenin yanı sıra rejim güçlerinin, el-Mal köyü ve Akraba beldesini tammamen kuşattığı belirtildi. SOHR, rejim güçlerinin dün kaydettiği ilerlemenin sonucu olarak Meshara beldesinin de kontrol altına aldığını söyledi.

Bununla birlikte Rejim güçleri helikopterler ve savaş uçaklarıyla ‘Ölüm üçgeni’ne yönelik eş zamanlı yoğun bombardımanlar gerçekleştirdiği bilgisi de aktarıldı.

Öte yandan SOHR’un verdiği bilgilere göre, on binlerce insanın savaştan kaçarak geldiği Neva şehrinde anlaşmaya varılması için yapılan görüşmeler devam ediyor. Dera’da muhalif gruplar tarafından kontrol edilen tüm bölgelerin geri alınmasının ardından, Suriye ordusunun önünde engel olarak DEAŞ’a biat eden ‘Halid bin Velid (Ceyş Halid bin el-Velid Ordusu)’ grubunun kontrolündeki güneybatı kırsalında bulunan küçük bir yerleşim bölgesi kaldı.

Rejim güçleri, Kuneytra’yı bombardımana tuttu

Öte yandan rejim güçleri, Dera’da kontrol altına alınan son noktalarla eş zamanlı olarak Pazar sabahından bu yana, Kuneytra’daki muhalif grupların bulunduğu noktaları bombalıyor.

Bununla birlikte yine aktarılan bilgilere göre, Suriye ve Rusya savaş uçakları, Golan Tepeleri’ndeki tampon bölge de dahil olmak üzere Kuneytra’nın büyük kısmını kontrolü altında tutan muhalif grupların bulunduğu noktaları hedef alan bombardımanlar gerçekleştiriyor.

Suriye’nin resmi haber ajanslarında, Suriye ordusunun Kuneytra’da ilerleme kaydettiğine dair haberler yer aldı. Analistler, zor ve karmaşık bir bölge olan Kuneytra’daki askeri operasyonun İsrail’le yakınlık kurabilmek için atılmış bir adım olduğunu düşünüyor.

İsrail’den Esed rejimine ‘İran askeri’ tehdidi

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, “Şam, Tel Aviv’in Suriye topraklarında İsrail için tehdit oluşturacak herhangi bir İran askeri varlığına izin vermeyeceğini anlamalı. Bunun sonuçları, İran güçleriyle sınırlı kalmaz. Bedelini Esed rejimi de öder” ifadeleriyle Şam’ı tehdit etmişti.

Bu arada, önceki gün Dera’da bulunan yüzlerce Suriyeli muhalif, aileleri ile birlikte geçtiğimiz hafta yapılan anlaşma gereği muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere otobüslerle nakledildi. Muhalifler, Esed rejimine yönelik ayaklanmaların başladığı Dera’yı terk etti.