Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki PYD bölgelerine 7 Amerikan üssü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürt kaynakları dün, Suriye’nin doğusunda Kürt ve Araplardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bölgesinde 7 adet Amerikan üssü, askeri merkez ve havaalanı bulunduğunu doğruladı.

YPG komutanı Sipan Hamo Eş-Şark El-Avsat’a konuştu. SDG ve Fırat nehri doğusunda YPG kontrolü altında bulunan bölgede 7 adet Amerikan üssü, askeri merkez ve havaalanı kurulduğunu söyledi. Ayn-el Arab (Kobani)’ta bir havaalanı yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Liste Haseke’de 2, Kamışlı’da 1, El Malikiye (Derik)’de 2 ve Türkiye sınırındaki Tel-Abib’te 1 tane havaalanı ve buna ek olarak Halep kırsalı Münbiç’te bir askeri mangayı kapsıyor. Bu merkez, uluslararası ittifak devletlerinden yaklaşık bin 300 kişiyi öldüren DEAŞ’ı yok etmek için ABD’nin öncülüğünde bir araya gelen ülkeleri içeriyor.

Bu 7 merkeze ek olarak, Amerika’nın Suriye’nin Irak-Ürdün sınır köşesinde El Tanf kampı, Elbu Kemal kenti yönünde kuzey El Tanf kampı ile Deyr Ezzor yakınlarında Haseke kırsalı Eş-Şeddadi ilçesinde bir üs kurma planları var.

Diğer yandan, Hamo, “Rusya ve bir devlet olduğunu, sınırlarını koruduğunu, bağımsız olduğunu söyleyen Suriye rejimi, Türkiye’yi açık bir şekilde Halep kırsalına girmesi, ilerlemesi ve bombalaması için bıraktılar. Açıkçası bu üç taraf arasında gizli bir anlaşma var. Şu bilinmelidir ki Ankara terör örgütünü ‘Birlikler’ olarak tabir ediyor.

Astana görüşmelerinin 5.si gerçekleştirildi. Rus müzakereci Alexander Lavrentiev toplantının ilk gününde, Rusya’nın iki veya üç hafta içerisinde askeri polis unsurlarını, Türkiye ve İran ile anlaştıktan sonra ‘gerilimi azaltma’ bölgesinde gözlem için konuşlandıracağını söyledi.

Rusya, Suriye sahil bölgesindeki Tartus ve Hamim’deki iki askeri üssün yanı sıra Şam’ın doğusunda Khirbat Ra’s al Wa’r’da da bir üs kurmuştu.

Bununla birlikte, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran ve ona bağlı milislerin olduğu ‘gerilim yükseltme’ bölgesine karşı uyarıda bulunan Yüksek Müzakere Kurulu Genel Koordinatörü muhalif Riyad Hicab’a telefon etti. Kurulun beyanına göre Suriye bölünmeye itildi. Hicab, “Beşşar Esed koltuğunu korumak için kaosu arttırıyor” dedi.