Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki radikal İngilizlerin ikilemi: Kaçmak ya da savaşmak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’deki İngiliz radikaller oldukça zor durumdalar. Suriye’nin İdlib bölgesine yönelik askeri operasyon yaklaşırken, kaçmak ya da savaşmaktan başka çareleri yok.

İngiltere merkezli ‘The Sunday Times’ gazetesi dünkü haberinde, “Askeri operasyon yaklaşırken İdlib’deki İngiliz radikallerin önlerinde iki seçenek bulunuyor. Ya kaçacaklar ya da kalıp savaşacaklar” ifadelerine yer verdi. Haberde aktarılan bilgilere göre İdlib’teki yetkililer, “Operasyon, onlarca İngiliz savaşçının İngiltere’ye doğru kaçmasına neden olacak” ifadelerini kullandılar.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) aktardığı bilgilere göre, Rusya ve Suriye rejim güçlerinin İdlib’de başlattığı hava saldırılarında en az 9 kişinin öldüğünü belirten The Sunday Times, baskınların en şiddetli haliyle geri döndüğünü ve bu yüzden bölgeyi yeniden ölüm korkusunun sardığını söyledi. İdlib sakinlerinden 70 bin muhalifin, silahlarını önceden Suriye rejimine teslim etmeyi reddettiğini belirten gazete, kentteki sivillerin çoğunun, katliam yaşanmasından korktuğuna dikkat çekti.

Öte yandan İdlib’in yarısından fazlasını kontrol ettiğine inanılan Heyet-i Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) yaptığı açıklamaya göre, unsurları arasında İngilizler, Almanlar ve Hollandalılar dahil olmak üzere yüzlerce Avrupa ülkesi vatandaşı yer alıyor. Londra’daki uzmanlara göre, İdlib’de çok sayıda İngiliz savaşçı bulunuyor. Bunun da belkide en büyük kanıtı, İngiltere’nin ‘Jaffa Cakes’, ‘Maltesers’, ‘Smarties’ ve ‘Rolls’ gibi en popüler şekerlemelerinin, bölgedeki 3 dükkanda satılıyor olması.

İdlib’e askeri operasyon yaklaştıkça, her kesimden yetkililer yabancı savaşçıların ölümü göze alarak mücadele mi edeceklerini yoksa kaçmaya mı çalışacaklarını anlamaya çalışıyorlar. HTŞ’ye yakın bir kaynak, yabancı savaşçıları ‘cihat için yaşayan ve teslim olmayacak kişiler’ olarak nitelendirdi. Aynı kaynak, İdlib’deki muhalif grupları destekleyen Türkiye’nin, İdlib’e yönelik askeri operasyondan kaçınmak için HTŞ’yi feshetmeye çalıştığına dikkat çekti.

The Sunday Times gazetesi haberinde son olarak, Suriye’deki İngilizlerin, ülkelerine (İngiltere) geri dönmek için Ammar Şami adlı bir insan kaçakçısına kişi başına 12 bin dolar ödediklerini ve bu kişinin, geçtiğimiz yıl çok sayıda yabancı unsurun Almanya’ya geri dönmesini sağladığını belirtti.

Öte yandan İngiltere merkezli diğer bir gazete The Daily Telegraph ise yayınladığı bir makalede Suriye ya da benzer ülkelerden İngiltere’ye dönen unsurların, 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanabileceğini belirtti.