Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’deki Yermük Kampı’ndan çıkan ilk tahliye konvoyu El Bab’a vardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de ağırlıklı olarak Filistinli mültecilerin barındığı Yermük Kampı’nda muhaliflerin kontrolündeki alandan dün başlayan tahliyelerde ilk konvoy Fırat Kalkanı Bölgesi’ndeki Bab ilçesine giriş yaptı.

Beşşar Esed rejimi ile Rusya aracılığında yapılan müzakereler sonucu, Şam’ın güneyindeki Yermük Kampı’nın Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolündeki kısmından zorunlu tahliyeler için 29 Nisan’da anlaşmaya varılmıştı.

Bab’daki aktarılan bilgilere göre, dün Yermük kampında muhaliflerin kontrolündeki Yelde, Bebbile ve Beyt Sahim yerleşimlerinden yola çıkan 31 otobüs Fırat Kalkanı Bölgesi’ndeki Bab ilçesine girdi.

ÖSO mensupları ve ailelerinden oluşan 1643 kişiyi taşıyan tahliye konvoyuna 8 boş otobüs, 3 ambulans da eşlik etti. Anlaşma kapsamında Yermük Kampı’ndan yaklaşık 17 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

Yermük Kampı’nda durum

Şam’ın 8 kilometre güneyinde yoğun olarak Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermük Kampı, 16 kilometrekare alana yayılmış bir yerleşim. Bölgenin batı kısmındaki 8 kilometrekarelik bölümü terör örgütü DEAŞ’ın, doğu kesimindeki 7 kilometrekarelik bölümü ise Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolünde.

Yermük Kampı’nın kuzeyinde Esed rejimi ile DEAŞ arasında kalan 1 kilometrekarelik alanı ise rejim karşıtı silahlı gruplardan Heyet Tahrir Şam kontrol ediyor. Yaklaşık 5 yıldır Esed rejimi ve İran destekli grupların kuşatması altındaki Yermük’ün DEAŞ kontrolündeki bölgesinde yarısından çoğu Filistinli mültecilerden oluşan 2 bin 500 aile yaşıyor.

ÖSO kontrolündeki küçük alanda ise yaklaşık 100 bin sivil kuşatma altında.

Rejim güçleri, Doğu Guta’yı ele geçirmelerinin ardından, 19 Nisan’da Yermük’e yoğun saldırılar başlatmıştı. Onlarca Filistinli mülteci ölmüştü. Rejim, 29 Nisan’da Rusya aracılığıyla Heyet Tahrir Şam ile de tahliye anlaşmasına varmıştı. Ancak DEAŞ bölgesine saldırılar sürüyor. AA