Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli general İssam Zahreddin öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin Deyr-i Zor kentindeki savunma birliklerinden sorumlu Tümgeneral İssam Zahreddin’in mayın patlaması sonucu öldüğü duyuruldu.

Taraftarlarının “ordunun koruyucusu”, muhaliflerinin ise “katliamın babası” ve “militan yetiştiricisi” olarak tanımladığı 55 yaşındaki Zahreddin, Suriye Cumhuriyet Muhafızları 104. Hava Tugay komutanıydı. 2013’te Deyr-i Zor’da görevlendirildi. 2015 yılı başından bu yana, DEAŞ terör örgütüyle çatışan Zahreddin, terör örgütünün eline geçen askeri hava üssünü geri almıştı. Şehir ve askeri havaalanı, aynı yılın ağustos ayına kadar kuşatma altında kalmıştı.

Zahreddin’in ölümünün ardından birçok soru gündeme geldi. Hizbullah’ın “Savaş Medyası” tarafından yapılan haberlerde Zahreddin’in, Sakr Adası’nda bir mayının patlaması sonucu öldüğü bildirildi. Suriyeli generalin ayrıca Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastı sanıklardan birinin ölümünün beşinci yıl dönümü ile aynı tarihte ölmesi şüpheleri artırdı.

Muhalif Şam Haber Ağı’nda (SNN) yer alan haberde, iki subayın aynı ay ve günde ölmüş olmalarından çok koşulların aynı olmasına dikkat çekildi. Zahreddin’in ölümünün şüphelere neden olduğu belirtildi. Haberde, Zahreddin’in terörizmi desteklediği şüphesiyle ABD’nin kara listesine girdiği ve Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastının ardından Lübnan’da istikrarı bozma girişiminde bulunduğu iddialarının ortaya atıldığı bildirildi. Bu nedenle Esad rejimi tarafından Zahreddin’in tasfiye edildiği kaydedildi. Ayrıca İssam Zahreddin’in son dönemde yaptığı açıklamalarının rejimin tepkisini çektiğine ve özür dilemek zorunda kaldığına dikkat çekildi.