Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli kadınlar yerel konseylere katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli Kinda Amrin (28) 2012 yılında Humus’tan Türkiye’ye gelerek, Gaziantep’e yerleşti. Evlendikten 5 yıl sonra eşinden ayrılarak, kendini 4 yaşındaki çocuğunu yetiştirmeye adadı.

Kinda, ‘Katıldığım Suriyeli Kadın Örgütü dışında, kadınları güçlendirmek ve kadınların toplumdaki rolünü aktive etmek hakkında bir şey duymadım’ diyerek konuşmasına başladı.

Kinda, boşandıktan sonra 6 ay boyunca çektiği işsizlik ve hiçbir destek olmaksızın yaşadığı zorlu zamanlardan sonra mart ayının başlarında arkadaşının tavsiyesi üzerine ‘Suriye Kadınlar Ağı’nın atölye programına katılmış. Kinda Şarku’l-Avsat gazetesine yaptığı açıklamada, “Kadın kavramının basit bir şey olduğunu düşünüyordum. Atölyedeki çalışmalardan sonra daha geniş anlamının olduğu, toplumdaki rolleri ayırt etmek manasına geldiğini öğrendim” diyerek başladı.

Kinda, programa geldikten sonra bu ağa katılmaya karar vermiş. Atölye’nin en önemli projesinin ‘kadınların siyasi alanda güçlendirilmesi’ olduğunu, ‘Kota’ kelimesinin özellikle erkekler ve kadınlar olmak üzere farklı toplum grupları arasında eşitlik sağlamak, ayrımcılığı azaltmak için olumlu bir seçim sistemi anlamına geldiğini ilk kez burada öğrendiğini söyledi.

Kinda, “Kota yasama organlarının bir kısmının kadınlar için ayrılmasıdır. Kadınlara tahsis edilen koltuk sayıları olması gerekenden daha düşük olamaz. Seçim kanununda bu koltuklar kadınlara ait. Bu kavramlar hayata bakışımı değiştirdi. Artık daha bilinçliyim ”dedi.

“Suriye Kadınları-Güneşin Kadınları” ağı Suriyeli kadın aktivistler tarafından kadınlar gününde 8 Mart 2013’te kuruldu. Bu ağ, kadınların siyasi alanda güçlendirilmesi ve geliştirilmesini aynı zamanda kişisel özelliklerini geliştirmesini hedefliyor.

Şebekenin Gaziantep Şubesi sorumlusu Havle Dünya, birçok Suriyeli kadının atölye programlarına katıldığını, bu programlardan sonra hayatlarında büyük değişiklikler olduğunu, özgüvenlerinin arttığını, iş bulduklarını ve hayatlarını daha iyi bir hale getirdiklerini söyledi.

Erkekler faaliyetlerin yüzde 20’sine katılır

Havle “Erkekler faaliyetlerin yüzde 20’sine katılır. Katıldıktan sonra kadınlara karşı görüşleri değişir. Aslında onlarında liderlik özelliklerinin olduğunu ve karar alabildiklerini fark ederler” dedi.

Ağ üyeleri, Suriye muhalefet heyetinin müzakere üyesi ve Suriye muhalefet heyeti yüksek müzakere üyesi ile birlikte Cenevre’de düzenlenen Suriye barış görüşmelerine katıldı.

Ağ bünyesinde bağımsız kadın sivil toplum örgütleri ve ‘Suriyeli kadınlar’ da mevcut. Havle’nin verdiği bilgiye göre; yasama, yürütme ve yargı organlarının karar alma merkezlerindeki kadınların katılım oranı yüzde 50’ye ulaştı.

2012’nin başından beri Suriye’de, ‘Suriye Kadın Gazetecileri Ağı’, kadınları devlet görevlerinde bulundurmak üzere ‘Suriyeli Genç Kadınlar’ girişimi, mülteci kadınların sorunlarını savunmak ve sığınma ülkelerinde kendilerine yönelik ihlalleri ortaya koymak için ‘Mülteciler Esir Değiller’ gibi birçok kadın örgütü ortaya çıktı.

‘Suriye’deki kadınları destekleme’ örgütü 2012 yılının haziran ayında kuruldu. Lübnan’ın Beka ilinde ve Suriye’de merkezleri açıldı. Merkezlerde Word, Excel ve Photoshop programlarının yanı sıra İngilizce ve Fransızca kursları, okur yazarlık kursları da dahil olmak üzere kadınlar için dersler verilmeye başlandı.

Psikolojik destek veriyoruz

Yerel kuruluş müdiresi Lubna el-Kanvati, “Çalışmalarımızın temel projeleri, çeşitli ekonomik ve bilişsel güçlendirme programları ya da koruma, savunuculuk ve topluluk güçlendirme programlarıyla bayanların hedef alındığı toplum merkezleridir. Örgüt çalışmalarının en önemli adımları, psikolojik destek için bir bölüm açılmasının akabinde bunun faaliyetlerini psikolog ve eğitim ekibi ile genişletmek, Suriyeli kadınlara günlük yaşam için dersler vermek, savaş sırasında kadınların karşılaştığı travma ve psikolojik bozulmalar için özel danışmalar oluşturmak” şeklinde konuştu.

Suriyeli kadınlara yönelik hizmetleri geliştirmek amacıyla, örgütün iş gücünü Suriye’deki kadın örgütleri ve yerel konseylerle bir ortaklık olarak gördüğünü ifade eden el-Kanavati, “Savaş ve bombalar, kadınların yaşamları ve hareketlerinin zorluğu için büyük bir tehdit oluşturuyor ancak çalışanlarımızı ve katılımcılarımızı faaliyetlerimizde koruma politikası yürütüyoruz” dedi.

Kadınların seçime katılım oranı yüzde 36

İdlib kırsalında bulunan Sarakib ilçesindeki ‘Günümüz Kadınları’ merkezini, Lina Hüseyin’in yönetiyor. Merkez, temmuz ortasında Sarakib’te yapılan yerel heyet seçime katıldı. Seçim komisyonuna göre kadınların katılım oranı yüzde 36, erkeklerin ise yüzde 64. Lina kadınların seçimlere katılım oranlarının yükselmesi konusunda “Yerel konsey tarafından, kadınları katılmaya teşvik etmek üzere davet edildik, sandıkları izleyen 3 kadındık. Her yaştan kadınları gördük” dedi.

Halep’in kuzeyindeki Atarib ilçesinde ise Aişe Bakur, geçtiğimiz ağustos ayında yerel heyet seçimlerinde bulundu. Aişe yerel seçimlerde “Ben O’yum” derneği ile kadınların yerel seçimlerdeki etkisine değindi. Dernekte yaklaşık 55 kadın bulunuyor.

Atarib’teki yerel seçimler sırasında kadın komisyonu, adaylık sürecine kadınları da dahil etme talebinde bulundu. 5 kadın ve 96 erkek seçimlere katıldı. Aişe Bakur, yerel konseyde bir sandalye kazandı. Kadın ve Çocukları Koruma Bürosu’nda başkanlık yapıyor. Bu büro, İlçenin 2013’te Suriye rejiminin kontrolünden çıkmasından bu yana ilk kadının yerel konseye seçilmesinden sonra kurulan ilk büro.

5 kadın polis karakolda göreve başladı

Aişe, kadınların kamusal alanlara katılımının aslında bir başkaldırı olduğunu, gelenek ve göreneklerin hüküm sürdüğü toplum tarafından çokça eleştiri aldıklarını, bütün heyet ve kurumlarda kadın ve erkeklerin eşit olması konusunda ısrarcı olacaklarını söyledi. Aişe “Bize polis karakoluna giremeyeceğimiz söyleniyordu. Şimdi ise polis karakolunda çalışan 5 kadın polis var. Bu sayının 60’a yükselmesini umuyoruz” dedi.

Mart 2014’te kurulan ‘Ben oyum’ derneğinin müdürü Nur Burhan, “Kadının toplumdaki rolünü güçlendirmeye yönelik birçok girişim ve kampanya düzenledik. Çalışmalarımızın en başaralı hikayeleri arasında da Atarib ilçesinin yerel konseyine kadınların girmesi oldu” dedi.