Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli Kürtler: Türkler Afrin’de Alman tankı kullanmasın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Kürtleri, bugün, Almanya’ya Ankara’nın kendilerine karşı Afrin bölgesindeki operasyonlar Alman tankı kullanmasına engel olma çağrısında bulundu.

Afrin Yerel Meclis Sorumlusu Süleyman Cafer, “Türkiye’nin rastgele yaptığı bombardımanda ve Afrin’deki tüm köyleri yıkımında Alman tankları kullanıyor” dedi. Ayrıca bombardımanın son iki günde yoğunlaştırıldığını ifade etti. Cafer, Alman haber ajansı (DPA) ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “Almanya hükümetinden, Afrin’de Alman tanklarının kullanılmaması konusunda Türkiye’ye daha fazla baskı uygulamasını talep ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, geçtiğimiz hafta Alman medyasına Almanya’nın, Türk ordusunun sahip olduğu Alman Leopard tanklarının modernizasyonu konusundaki tartışmalı kararını askıya aldığını açıklamıştı.

TSK stratejik yerleri ele geçiriyor

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Türkiye dün, Afrin’deki Darmık Dağı’da bulunan YPG mevzilerinin bombalandığını açıkladı.

Ayrıca Türk Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin’in kuzeydoğunda bulunan Ayn Batman Dağı, Kurni Dağı ve Bak Ubasi köyünü ele geçirdiği bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un son açıklamalarına Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ankara, Fransa’nın Afrin’deki Türk operasyonu hakkındaki açıklamalarını ‘hakaret’ kabul etmekte” şeklinde yanıt verdi.

Fransa’dan Ankara’ya uyarı

Fransa Cumhurbaşkanı, dün Türkiye’yi, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt militanlara karşı yürüttüğü operasyonların ‘Suriye’yi işgal etmek’ için bir bahaneye dönüşmemesi konusunda uyarırken Ankara’yı müttefikleri ile birlikte hareket etmeye çağırdı.

Türkiye, Suriye’deki Kürt militanlarını ülkesinin güneydoğusunda bulunan ve terör örgütü olarak nitelediği PKK’nın bir uzantısı olarak görmekte.

Türkiye, Afrin’de YPG’lilere karşı ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ adıyla iki hafta önce bir operasyon başlatmıştı. Ancak bu harekât Batı ve ABD ile olan ilişkiler üzerinde baskı oluşturdu.