Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli muhalif güçler, İdlib’de konuşlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli aktivistlere göre, İdlib kentinin batı ve güneydoğu kırsalına aralıklarla bombardıman yapılsa da, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de yapılacak görüşmenin arifesinde, İdlib’in kuzeyinde rejim güçleri tarafından herhangi bir hareketlilik kaydedilmedi.

YPG’nin sözde sözcüsü: İdlib savaşına katılmayacağız

Suriyeli muhalif güçler, İdlib’in kuzeyine operasyon düzenlenmesi ihtimaline karşı hazırlıklarını sürdürürken, YPG, rejim güçleri tarafından ülkedeki silahlı birliklerin son kalesi durumundaki İdlib kentine operasyon düzenlenmesi halinde bu savaşa katılmayacağını ilan etti.

YPG’nin sözde sözcüsü Nuri Mahmud, açıklamasında, “İdlib’de birliklerimizin bulunmadığını vurguluyoruz. Bu savaşa katılmayacağız” dedi.

YPG’nin sözde internet sitesinde yer alan Mahmud’un açıklamasında, “İdlib’e olası bir askeri operasyon ihtimali güçlendikçe, bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında güçlerimizin operasyonda yer alacağına dair haber başlıkları atılıyor. İdlib’de birliklerimizin bulunmadığını vurguluyoruz. Bu savaşa katılmayacağız. Kamuoyuna şunu vurgulamak isteriz: Bizler YPG ve onun kadın kolu YPJ güçlerimiz olarak, buradaki varlığını meşru olarak gören Türkiye’nin ordusuna karşı savaştığımız gibi DEAŞ’a karşı olan savaşımızı da sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Alman Haber Ajansı (DPA), İdlib’de iki gün süren göreceli sakinliğin ardından Hmeym’deki Rus askeri hava üssünden verilen işaretle önceki gün gerginliğin kente yeniden hakim olduğunu bildirdi.

Soçi’de Erdoğan-Putin görüşmesi

Bu bağlamda bugün Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılacak görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’deki son gelişmelerin masaya yatırılması bekleniyor.

Erdoğan: İdlib operasyonuna seyirci kalmayacağız

Bu arada Türkiye, olası savaş ihtimaline karşı İdlib’le olan sınır bölgesine askeri takviyeyi sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamasında, Türkiye’nin, kendisiyle sınırı bulunan İdlib’e operasyon yapılmasına karşı seyirci kalmayacağını vurgulamıştı.

Muhaliflerden Şarku’l Avsat’a: Rejim güçleriyle savaşmaya hazırız

Şarku’l Avsat’a bilgi veren Suriyeli muhalif bir kaynak, rejim birliklerinin bölgede herhangi bir ilerleme kaydetmesi halinde, muhalif güçlerin kentin kuzeyinde konuşlanan rejim güçleriyle savaşmaya hazır olduğunu söyledi.

“Binlerce savaşçı, savaşmaya hazır durumda. İlerlemeye çalışan herhangi bir kuvvet engellenecek. Bunu yapmaya gücümüz var” diyen muhalif kaynak, muhalif örgütlerin, Haleb’in batısından İdlib’in güneydoğu kırsalına uzanan bölge ile Sehl el-Ğab ve Lazkiye’nin doğusunda bulunan İdlib’le temas noktalarına birliklerini konuşlandırdığını işaret etti.

Öte yandan Suriyeli aktivistler, geçtiğimiz aydan bu yana Suriye’nin kuzeyinde beklenen İdlib savaşı için hazırlık yapan rejim güçlerine dair sahada herhangi bir hareketlilik kaydedilmediğini bildirdi.