Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli muhalifler askeri takviyelerini arttırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye muhalif gruplar takviyelerini, rejim tarafından gerçekleştirilebilecek olası bir tırmanışa hazırlık kapsamında kuzeydeki Şam yönetimiyle olan temas çizgisine doğru sevk etti. Bölgede tansiyon giderek yükselirken, muhalifler tarafından iki gün önce ticari araç ve yolcu geçişine kapatılan Hama’nın kuzeyindeki Morek geçidinin ise yeniden açıldığı belirtildi.

Halep, Hama, İdlib ve Lazkiye gibi Rus-Türk ateşkesinin bulunduğu şehirlerde, anlaşmaya yönelik ihlaller devam ederken, garantörlerin söz konusu ihlalleri azaltma konusundaki performanslarında bir düşüş gözlendi.

Çatışmalar devam ediyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından aktarılana göre, Hama’nın kuzey kırsalındaki silahsızlandırılmış bölge içinde yer alan Letamina çevresindeki alanlar rejim güçleri tarafından ağır makineli tüfeklerle hedef alındı. Rejim güçlerinin devam eden bombardımanları ile eş zamanlı olarak aynı kırsal alanda bulunan Tel Sahr köyündeki birtakım bölgelere top mermileri fırlatıldı. Buna paralel olarak, rejim güçleri ve destekçileri ile İslamcı gruplar ve Heyet-i Tahrir’üş Şam (HTŞ) arasında, silahsızlandırılmış bölge içerisinde yer alan İdlib’in doğusunda bulunan Tel el-Sulltan civarında karşılıklı topçu saldırıları kaydedildi.

Bölge diken üstünde

Şarku’l Avsat’a konuşan kuzeydeki Suriyeli muhalif kaynaklar, Türk-Rus anlaşmasının sendelemekte olduğunu ifade ettiler. İdlib’in güneybatısındaki aşırılıkçı örgütlerin ve muhalif grupların, cephelere takviyelerini sevk ettiklerini ve saflarındaki uyarı seviyesini yükselttiklerini kaydeden kaynaklar; rejimin sebep olduğu tırmanışın, muhalif grupların kontrolü altında bulunan alanlarda büyük bir seferberlik ile karşılandığını belirtti. Kaynaklar, iki gün önce rejim güçleri tarafından Ceyşü’l İzze’ye yönelik gerçekleştirilen sürpriz saldırının ardından gerilimin her an tırmanabileceğini ifade ettiler.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, kaynaklar tarafından aktarılan söz konusu bilgileri doğrularken, muhalif gruplar ve rejim arasında meydana gelen yeni bir çatışmanın ardından, tüm tarafların savaşçılarını seferber ettiklerini söyledi.

Cumartesi akşamı, silahsızlandırılmış bölge içerisinde ve çevresinde yer alan ve Halep’in güneyinden İdlib’in doğu kırsalına kadar uzanan bölgedeki eksenlerde, rejim güçleri ve destekçileri ile İslamcı gruplar ve HTŞ arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi.

Aktivistler, Hama’nın kuzeybatı kırsalında bulunan Sehl el-Ğab’ta yer alan Beytü’l-Ras Köprüsü kasabasının çevresinin rejim kuvvetleri tarafından ağır makineli tüfekler ile hedef alındığını söylerken, Halep şehrinin batısındaki el-Mansura kasabası ve Raşidin banliyöleri rejim güçlerinin saldırısına uğradı. Rejim güçleri ayrıca, Hamavi kırsalının kuzey kesiminde bulunan el-Sahr ve el-Ceysat köylerindeki birtakım bölgeleri de bombaladılar.

Öte yandan, Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) tarafından aktarıldığına göre, Suriye rejimi, kuzey Hama’da bulunan orduya ait olan noktalara sızan muhalifleri, İdlib’de gerginliğin azaltılmasına yönelik anlaşmayı ihlal etmekle itham etti. Haberde birçoğu el-Nusra Cephesi’ne ve Türkistan İslam Partisi’ne mensup olan teröristlerin, Morek, Tel el-Sahr, Letamina ve Merkab çevresinden hareket ederek, bu doğrultudaki askeri noktalara sızmaya çalıştıkları kaydedildi. Söz konusu gelişmeler, Türk-Rus anlaşmasının çöküşüne ilişkin uyarıların artmasına sebep oldu.

Enab Baladi ağına konuşan Şam Kolordusu komutanlarından Ömer Huzeyfe, İdlib’deki bir sonraki aşama ile ilgili durumun belirsiz olduğunu belirterek, “Esed ve müttefikleri tarafından işlenen ihlaller ya da aptallıklar karşısında sessiz kalınamaz. Onlara elimizden geldiğince cevap vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Morek geçişi yeniden açıldı

Bu gelişmelere rağmen, çatışmalar neticesinde iki gün önce kapatılan Morek geçişi yeniden açılırken, rejim güçlerinin kontrolü altında bulunan alanlar ile kuzey Hama kırsalında bulunan ve muhalifler tarafından kontrol edilen alanlar arasındaki ticari hareketlilik yeniden başladı.

Geçiş, Hama’nın kuzey kırsalındaki silahsızlandırılmış bölge içerisinde yer alan Morek ve Merkab kasabalarının rejim güçleri tarafından hedef alınmasının ardından ticari araç ve yolcu geçişine kapatılmıştı.

Öte yandan, muhaliflerin kontrol ettiği bölgedeki patlamalar yeniden alevlendi. İdlib ve çevresindeki kırsal bölgeler ile birlikte İslamcı grupların ve HTŞ’nin kontrolü altında bulunan bölgelerde güvensizlik durumunun devam ettiğine tanık olundu. Bombalamalar, Cumartesi gece yarısı sıralarında Halep’in batı kırsalında bulunan Atarib kasabasında meydana gelirken, İdlib’in doğu kırsalında bulunan Serakib kasabasında da yoğun çatışma yaşandığı kaydedildi.