Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli muhalifler, İdlib’te Türk- Rus desteğiyle askeri operasyona başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, Ankara’nın desteğiyle Suriye muhalefetinin, büyük oranda Heyetu’t- Tahriru’ş- Şam’ın (HTŞ) egemenliği altında bulunan İdlib’te yeni bir operasyon başlattığını söyledi. Erdoğan, NTV haber kanalında yaptığı açıklamada, “İdlib’te ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. İdlib operasyonunun ardından bu konuda yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz” dedi. Operasyonu şu anda Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) yürüttüğünü belirten Erdoğan ”Henüz askerimiz orada değil” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı, ‘Rusya’nın havadan, TSK’nın ise sınır içinden destek verdiğini belirtti.

Erdoğan daha önce yaptığı bir konuşmasında Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde büyük bir askeri operasyon sürdüğünü ve ÖSO’nun TSK’nın desteğiyle bölgeye girmeye hazırlandığını söylemişti.

Han Şeyhun’da 13 sivil öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’in Han Şeyhun kasabasında Suriye rejimi tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilen hava saldırısında en az 13 sivilin öldüğünü bildirdi.

Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman, cuma ve cumartesi günleri gerçekleştirilen saldırıların İdlib kentinin güneyindeki Han Şeyhun kasabasını hedef aldığını açıkladı.

Rusya ve İran, Suriye rejiminin destekçilerindendi. Türkiye ise muhalifleri desteklemekte iken, söz konusu üç ülke mayıs ayında gerçekleştirilen Astana görüşmelerinde, Suriye’de aralarında İdlib’in de bulunduğu dört çatışmasızlık bölgesi oluşturma konusunda anlaşmaya vardı. Söz konusu ittifak, altı yıldır yaşanan kaosu sonlandırarak ülkede kalıcı ateşkesi sağlamayı amaçlıyor.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin son 24 saatte gerçekleştirdiği baskınlarda DEAŞ örgütünden 120, yabancı paralı askerlerden de 60 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

El- Meyadin’deki saldırıda 80 militan öldü

Bakanlık, teröristlerin el- Meyadin’deki komuta merkezinde, 9’u Kuzey Kafkasya vatandaşı olmak üzere 80 kadar savaşçının öldürüldüğünü belirtti. Ebu Kemal kasabasında da yaklaşık 40 militanın öldürüldüğünü bildiren bakanlık, Deyr-i Zor’un güneyindeki hava saldırısında Kuzey Kafkasya, Tunus ve Mısır’dan gelen 60’tan fazla yabancı paralı askerin öldürüldüğünü kaydetti.

Bakanlık yaptığı açıklamada yabancı uyruklu paralı askerlerin Suriye’ye Ebu Kemal kasabasına Irak sınırından girdiğini belirtti. El- Meyadin bölgesi ise DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesi olarak görülmekte.

Deyr-i Zor’daki operasyonlarda çok sayıda sivil öldü. SOHR, Perşembe akşamı gerçekleştirilen Rus saldırılarında aralarında üç çocuğun da bulunduğu 14 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.