Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli muhalifler: Rejim, iki gündür Dera’yı bombalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Muhalifler, ülkenin güneyindeki Dera bölgesinde, kontrolü altında bulunan birkaç noktanın rejim tarafından yeniden bombalanmaya başlandığını açıkladı. Saldırı, Washington’un Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması’nı ihlal ettiği için rejime uyarıda bulunmasından bir gün sonra gerçekleşti.

Muhalif kaynaklara göre, rejim uçakları Busra el-Harir ve el-Lecah bölgelerini bombaladı. Bu saldırı, Suriye’nin güneyinde gerginliği azaltma bölgesinin kurulmasına ilişkin Temmuz ayında ABD ve Rusya arasında yapılan anlaşmanın ardından gerçekleşen ilk hava saldırısı.

Muhalif yetkililerin Reuters’a yaptığı açıklamada, rejimin, Dera bölgesindeki kırsal alanlara, en az 8 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Kaynaklardan biri, hava saldırıları ile hedef alınan bölgelerin bir kısmının, Dera’nın kuzeyinde, rejim güçlerinin kontrolündeki İzraa kasabası yakınlarında olduğunu kaydetti.

Suriye’nin üç ana bölgesinden biri olan Dera, Türkiye sınırına yakın kuzey bölgesinde bulunan Doğu Guta gibi muhalif grupların kontrolü altında bulunuyor.

Rejim, Şubat ayından bu yana Doğu Guta’ya yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu saldırılar, 8 yıllık savaşın en sert çatışmalarından birini başlattı.

Muhaliflerin önde gelen isimlerinden biri, güneydeki hava saldırılarının, Doğu Guta’daki arkadaşlarının baskısını hafifletmek için önümüzdeki günlerde bir saldırı yapmayı planlayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altındaki muhalif gruplara bir uyarı niteliğinde olduğunu belirtti.

ÖSO’ya bağlı ‘Güney Birliği Tugayı’ Komutanı Ebu Nubut, yaptığı açıklamada, grubun henüz zamanı kesinleştirilmemiş olan bir operasyon için hazırlandığını söyledi. Ebu Nubut, açıklamasında, Doğu Guta’daki halkımızı refaha kavuşturmak için yapmamız gereken bir iş var. Ancak henüz ne zaman olacağını açıklamıyoruz” şeklinde konuştu.