Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli mültecilerden Türkiye’ye çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin Humus kentinin kuzey kırsalından Esed rejimi tarafından tehcir edilen mülteciler, Türkiye’ye Halep’in kuzeyindeki el-Bab kasabasına giriş yapmalarına izin vermesi çağrısı yaptı.

Muhalif Semarat haber ajansının verdiği bilgiye göre, el-Bab kasabasına girmek için Fırat Kalkanı kuvvetleri tarafından Ebu el-Zendin beldesi yakınlarında bekletilen mülteciler arasında yaralılar da bulunuyor. Yağan şiddetli yağmur ve gıda eksikliği nedeniyle zor durumda olan mülteci kafilesinde bulunan yaşlı bir kadın kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat ettiği öğrenildi.

El-Bab kasabasında bulunan aktivistler, dün bir gösteri düzenleyerek TSK kontrolündeki ÖSO unsurlarının mültecilerin kasabaya girişini engellemesini protesto etti.

Afrin yakınlarına çadır kent kurulacak

Suriye’de bulunan Türk subaylar, Şam’ın güneyinden tahliye edilen mültecilerin Afrin yakınlarında kurulacak bir çadır kente yerleştirileceğini bildirdi.

Semarat haber ajansında yer alan habere göre, TSK daha önce de Şam’ın Doğu Guta bölgesinden tehcir edilen mültecilerin el-Bab kasabasına girişini engellemiş ancak kasabada düzenlenen protestolardan sonra mültecilerin girişine izin verilmişti.

ÖSO girişleri engelledi

Haberde, “TSK kontrolündeki ÖSO kuvvetleri, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 3 bin 200 kişiden oluşan mülteci kafilesini Fırat Kalkanı bölgesine Ankara’dan onay almadığı gerekçesiyle engelledi” ifadelerine yer verildi.

Halep’in kuzeyinde ise ÖSO’ya bağlı Sultan Murad Tugayı ve Sukur el-Cebel Tugayı arasında çatışmalar devam ediyor. İdlib’de de Türk vatandaşı iki Türkistan İslam Cemaati savaşçısı kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından öldürüldüğü öğrenildi.

TSK’dan yeni gözlem noktası

Muhalif aktivistler, TSK’nın Halep’in batısında yeni bir askeri gözlem noktası kurduğunu ifade ederek, Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan “Gerilimin Azaltılması Anlaşması” kapsamında, TSK’ya bağlı askeri konvoyların Hama’nın kuzey kırsalına girdiğini kaydetti.

Öte yandan, Suriye muhalefetinden bir kaynak, muhalif grupların ülkenin kuzeyinde yeni bir askeri yapılanmaya gittiğini bildirdi.

Almanya Haber Ajansı’na (DPA) bilgi veren muhalif kaynak, “Halep’in kuzeyinde, Sukur el-Şam, Cephe Tahrir Suriye (CTS), Cebhetu’ş Şamiye ve Ceyşu’l İslam’ın yer alacağı yeni bir askeri yapılanma kurulması için görüşmeler yapılıyor” dedi.

“Yoğun askeri hazırlıklar yapılıyor”

Ceyşu’l İslam’ın resmi sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, herhangi bir ittifaka katılmayacağını açıklamasına rağmen söz konusu kaynak, “Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’deki seçimlerden sonra başlayacak yeni bir askeri operasyon için yoğun askeri hazırlıklar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“Muhalifler askeri operasyona katılacak”

DPA’ya bilgi veren muhalif kaynak, “Muhalif gruplar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce işaret ettiği bölgeleri PKK’dan almak için TSK ile ortak hareket ederek Halep’in doğusunda askeri operasyona katılacak” dedi.

Suriye muhalefetinden bazı kaynaklar ise yaklaşık 5 bin savaşçıya sahip Ceyşu’l İslam’ın Suriye’nin kuzeyinde ayrı bir güç olmasından çekinen Türkiye’nin, Ceyşu’l İslamı yeni kurulacak askeri oluşuma katmak için duruma müdahale ettiğini belirtti.