Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli mülteci Yunanistan’da kendini yaktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yunanistan’ın bağlı Midilli adasındaki Moria mülteci kampında 26 yaşındaki bir Suriyeli göçmen, adada uzun süre mahsur kaldığını protesto etmek için üstüne benzin döküp kendini ateşe verdi. Yetkililer, 3. dereceden yanıkları olan genç adamın hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Yerel medya, olayın Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria kampının önünde gerçekleştiğini bildirdi. Moria kampında 5 bin, başka bir ada kampında ise yaklaşık 3 bin mülteci aylardır kaderleri hakkında bir şeyler öğrenmek için bekliyorlar.

Yunanistan, çoğunlukla Suriye, Irak ve Afganistan’dan olmak üzere 60 binden fazla mülteci ve göçmen barındırıyor. Bu göçmen ve mülteciler, Balkanlar’daki sınırın kapatılmasının ardından Avrupa’ya ulaşma hayalini kaybetti.

Midilli adası göçmenler için ana koridor

2015 yılında bir milyon yakın mülteci ve göçmen Avrupa’ya geçmek için Midilli adasını ana koridor olarak kullandı. Kasım 2015’te Türkiye-AB arasında imzalanan anlaşmayla bu koridor kapandı.

Anlaşma uyarınca, Yunan adalarına Türkiye üzerinden gelen göçmenler eğer sığınma hakkı yoksa geldikleri yere geri gönderiliyor. Sığınma taleplerine yönelik evrakların incelenmesi aylar sürebilir. Bu gecikmelerden dolayı mülteciler sık sık protestolarda bulunuyor.

Moria’da polisle çatışmaya girip yaralanan 12 sığınmacı tedavi edildi. Geçtiğimiz hafta yaklaşık 200 kadın ve çocuk mülteciyi başka bölgelere sevk edildi.