Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli mülteciler, Beyrut ve Bekaa’dan ayrılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından takip edilen ve Lübnan tarafından denetlenen Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönüllü geri dönüş operasyonları kapsamında bir grup Suriyeli mülteci dün Lübnan’dan ayrıldı.

Lübnan Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü, Suriye’ye gönüllü olarak geri dönmek isteyen mültecilerin geri dönüş operasyonları kapsamında, UNCHR ile koordineli olarak dün, Lübnan’ın çeşitli bölgelerinden 545 Suriyeli mültecinin Sanayi Bölgesi ve El-Ubudiyye sınır hattının yanı sıra Arsal’dan Zumrani Geçişi yoluyla Suriye topraklarına doğru yola çıktığını bildirdi.

Açıklamada mültecilerin kendi araçlarıyla ve Suriyeli yetkililer tarafından tahsis edilen otobüslerle Sanayi Bölgesi, Burç Hamud, El-Ubudiyye ve Arsal’dan Lübnan Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü’nden konvoyların Lübnan-Suriye sınırına kadar eşlik ettiğine dikkat çekildi.

Ulusal Medya Ajansı, Bekaa’dan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 93 mültecinin 3 otobüsle sınırdaki sanayi bölgesinden geçerek, Suriye’ye ulaştığını belirtti. Ajans, Lübnan’ın kuzeyinde yer alan Arsal’daki Suriyeli mültecilerden oluşan 7. Grubun sabah saatlerinde Zumrani geçişinden geçerek Suriye’ye doğru ilerlemek üzere yola çıktığını belirtti.

Beyrut’taki Burc Hamud Stadyumu’nda onlarca mülteci toplanırken, Arsal kampında yaşayan ve isimleri Lübnan kamu güvenliği listesinde yer alan yaklaşık 400 Suriyeli mülteciden oluşan 4. Mülteci grubu Suriye’ye doğru yola çıktı.

Otobüsler, traktörler, kamyonlar ve özel araçlarıyla Lübnan’dan ayrılan Suriyeli göçmenler, Zumrani Geçişi’nden geçerek, Suriye’deki Kalamun’a doğru yola çıktı.