Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli mülteciler ‘insani vizeyle’ Brüksel’e ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika’daki Sant Egidio Örgütü’ndeki yetkililer ve bazı dini liderler, geçtiğimiz Cumartesi günü insani vizeyle ülkeye yerleştirilmek üzere Brüksel’e giden mültecileri karşıladı. Zor şartlarla mücadele eden mülteciler için güvenli ve yasal kaçış yolları sağlayan ‘insani koridorlar’ çerçevesinde Belçika’ya götürüldü.

Korunmaya ihtiyaç duyan kişileri belirleyen bir kurum olan Sant Egidio, güvenlik kontrolleri yapan ve insani vizeler veren Belçika hükümetiyle koordineli olarak çalışmakta. Bu kapsamda dini kuruluşlar ise iltica başvurularının alınması ve yönlendirilmesinden sorumlu. Geçtiğimiz yıl proje kapsamında 72 kişi Belçika’ya gitmişti.

Sant Egidio yaptığı yazılı açıklamada, Beliçika’da bilinen ibadet merkezlerinin katılımı ve Belçika hükümeti ile örgüt arasında imzalanan anlaşma kapsamında cumartesi günü 29 kişinin Brüksel havaalanına geldiğini belirtti.

Açıklamaya göre, Türkiye’den insani vizeyle gelen mülteciler, birkaç gün içinde Belçika’ya sığınma başvurusunda bulundu. Bu mülteciler, hükümetin mülteciler için tahsis ettiği merkezlerde misafir edilemeyecek fakat ilk yıl uluslararası bir Katolik yardım kuruluşu olan Caritas’ın denetimi altında Katolik cemaatler tarafından misafir edilecek.

Belçika’da Mülteci ve Göç Bakanı Theo Franken, Kasım 2017’de ister Suriye’de ister Türkiye’de olsun, zorlu şartlar altında yaşayan 150 mültecinin ülkeye getirilmesi için Sant Egidio ile bir anlaşma imzaladı. Bugüne dek Belçika’ya 101 kişi gitti ve diğer 49 kişinin ise önümüzdeki haftalarda ülkeye ulaşması bekleniyor.

Sant Egidio Uluslararası Örgütü 1960’ların sonlarında Roma’da kuruldu. 2009 yılında Belçika şubesi kurulan merkezin, aralarında Brüksel ve Anvers’in de bulunduğu pek çok şehirde merkezleri bulunuyor.

Merkezin Girişim Koordinatörü ve Brüksel’deki Hristiyan Topluluğu Hareketi Derneği üyesi olan Jean Devolder, dinlerine bakılmaksızın belirlenen 150 kişi arasında çocuklu aileler, yaşlılar ve tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin olduğunu ifade etti.

Öte yandan Bakan Franken, çeşitli dini gruplar tarafından yönetilen bu çalışmadaki ideolojik farklılıklardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, merkezin yardıma muhtaç gerçek mültecileri kabul ettiğini duyurdu.