Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli üst düzey yetkili Ali Memluk Lübnan yargısının önüne çıkmayı ret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimine bağlı “Suriye Ulusal Güvenlik Dairesi” Başkanı General Ali Memluk, üst düzey bir askeri mahkeme kurulmadığı sürece Lübnan’da yargı önüne çıkmayacağını açıkladı.

Memluk, 2013’den beri siyasetçilere, din adamlarına ve sivillere suikast düzenlemek ve patlayıcı madde bulundurmakla suçlanıyor.

Memluk, 13 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Lübnanlı Bakan Mişel Samaha ile aynı davada yargılanıyor.

Lübnan yargısı, Semaha’nın dosyasını güvenlik hizmetleri tarafından gözaltına alması sebebiyle diğer Lübnanlı sanıkların dosyalarından ayırdı. 2011 yılından bu yana süren savaş nedeniyle de Memluk’ün dosyası Suriye’ye teslim edilemedi.

Daha önce Memluk’un yargılanması için gıyabında birkaç kez mahkeme oturumu düzenlendi. Ancak duruşmalar yasalara göre dosyanın Suriye’ye teslim edilmemesi gerekçesiyle iptal edildi.

Kaynak, askeri mahkemenin Pazartesi günü yaptığı bir duruşma sırasında Memluk’un Şam’a gönderilen dosyasının imzalanmadan geri geldiğini buna rağmen kendisinin General rütbesinde bir subay mahkemesi kurulmaz ise Lübnan mahkemesine çıkarılmayı reddettiğini bildirdi.

Mahkeme duruşmayı 29 Ekim’e erteledi ve mahkemeye katılması zorunluluğunu bildiren bildirgenin kendisine tekrar gönderilmesi kararı verdi.

Bir Lübnan hukuk kaynağı Memluk’un istediği gibi bir mahkemenin kurulmasının imkânsız olduğunu çünkü bunun özel bir yasa çıkarılmasını gerektireceğini açıkladı. Ayrıca mahkemeye yedi tane generalin katılamayacağını çünkü bu yargılanmanın Lübnan’da sadece Lübnan emniyet güçleri için yapıldığının altını çizdi.

Lübnan yargısı 2013’te Samaha ile beraber yargılandığı davada Memluk hakkında idam cezası talep etti.

Samaha Ağustos 2012’de tutuklandıktan sonra çıkarıldığı ilk duruşmada Şam’a bağlı bir bürodan 170 bin dolar ve bir miktar patlayıcı aldığını ve bunların Lübnan’a transfer edildiğini itiraf etti.

Memluk Suriye’de 18 Temmuz 2012’de düzenlenen ve Özgür Suriye Ordusu’nun üstlendiği bombalı saldırıda Savunma Bakanı Davud Raciha, Esed’in kayınbiraderi Asıf Şevket, Ulusal Güvenlik şefi Hişam İhtiyar ile barışçıl muhalif gösterilerin bastırılmasından sorumlu kriz hücresinin başkanı Hasan Türkmani hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından Memluk, 2012 yılında bütün Suriye güvenlik hizmetlerinin denetlendiği Suriye Ulusal Güvenlik Ofisi başkanlığına atandı.

Memluk Esed’in çevresindeki yakın adamlarından biri. İsmi rejimin diğer işbirlikçileri ve üyelerini içeren AB yaptırım listesinde yer alıyor.