Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriyeli yeni muhalif gruplar, Zeytin Dalı Harekatı’nda TSK saflarına katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) desteğiyle gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nın 28. gününde, İdlib’de yeni noktaların kontrol altına alındığı ve ÖSO saflarına yeni grupların katıldığı açıklandı.

“300 kilometrelik alan teröristlerden temizlendi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 300 kilometrelik alanın teröristlerden temizlendiğini açıkladı.

AK Parti Afyonkarahisar 6. Olağan İl Kongresi öncesi salonun dışında kendisini bekleyen vatandaşlara hitap eden Erdoğan, “Zafere daha yakınız. Askerlerimiz, şu anda gece gündüz demeden dağ, taş, tepe yürüyor. Ve yine şu an itibarıyla 300 kilometrekarelik alanı inşallah aşmış vaziyetteler” dedi.

YPG ve DEAŞ’a ait 674 hedef imha edildi

TSK tarafından dün yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı’nın 20 Ocak’ta başlamasından bu yana gerçekleştirilen hava saldırılarında, YPG ve DEAŞ’a ait 674 hedefin imha edildiği bilgisi verildi.

Açıklamada ayrıca, TSK tarafından terörle mücadele kapsamında 12-16 Şubat tarihleri arasında yapılan denetim ve kontroller sonucunda, sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 3 bin 364 kişinin yakalandığı bildirildi.

Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru gerçekleşen saldırıları durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına devam edildiği bilgisi verilen açıklamada, Astana görüşmelerinde üç garantör devlet olan Rusya, Türkiye ve İran arasında varılan anlaşmaya göre, en sonuncusu 15 Şubat’ta, 8 gözlem noktası tesis edildiği ve diğer gözlem noktalarının da açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği kaydedildi.

1595 militan öldürüldü

Yine açıklamaya göre, Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana, operasyon sırasında 31 Türk askeri şehit olurken, 170’i de yaralandı. 1595 militan da etkisiz hale getirildi.

Burseya Dağı’nda 5 kilometre uzunluğunda hendek bulundu

TSK, YPG birimlerini Burseya Dağı’nın çevresindeki köylerden temizlemeye devam ediyor.

TSK, stratejik Burseya Dağı’nda, Dikmetaş köyü ve Yazıbağ köyü arasındaki bölgede, 13 önemli noktaya uzanan, 5 kilometre uzunluğunda bir hendek buldu.

Sızma girişimlerini önlemek için hendeklere girişler kapatılırken, keşif uçakları da 24 saat uçuş yaparak, Kürt militanlar tarafından kontrol edilen bölgedeki hendeği izliyor.

TSK saflarına yeni muhalif gruplar katıldı

ÖSO birliklerinden olan Ceyşul Nasr, yeni bir askeri karar alarak, TSK ordusu tarafından yürütülen harekata katıldı.

Hama ve Halep kırsalındaki savaşlara katılan, Suriye’nin orta ve kuzey bölgelerde faaliyet gösteren en önde gelen gruplardan biri olan Ceyşul Nasr, yeni bir askeri yapılanmaya gittiğini de duyurdu.

Ceyşül Nasr, geçtiğimiz Perşembe günü Zeytin Dalı Harekatı’na ilk kez katılarak, TSK’nın yanında yer aldı.

Türkiye, 11 gruba koşullu mali destek vererek, Kuzey Halep kırsalında olduğu gibi ‘ulusal ordu’ kurmaya çalışıyor.

Kaynaklar, İdlib eyaletinde faaliyet gösteren ÖSO’ya bağlı 11 gruba, eski ABD destek programına alternatif olarak, Türkiye tarafından yeni mali destek verildiğini ortaya çıkardı.

Washington, 2017 yılı başından bu yana ÖSO hiziplerine askeri ve mali desteğini azaltmıştı.

Kaynaklara göre, Türkiye, bu grupların faaliyetlerini İdlib’nin doğu kırsalı ile Afrin arasında bölüştürerek, Zeytin Dalı Harekatı’na katılmalarını şart koştu.

Anlaşmaya göre, gruplar her ay Türk lirası cinsinden mali destek alıyor, fakat mart ayından itibaren dolar olarak ödenecek.

“Suriye’de bir savaş yok, terörle mücadele var”

Münih Güvenlik Konferansı ana oturumunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Biz bir ülkeyle savaş yapmıyoruz. Suriye’de bir savaş yok. Suriye’de sadece terörle mücadele var. Bu mücadeleyi de sadece Türkiye yapmıyor 62 tane koalisyon ülkesi yapıyor” diyerek Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin, DEAŞ’ı ortadan kaldırmak için işbirliği yaptığı YPG‘nin, Türkiye’nin 40 yıldan bu yana savaştığı PKK’nın Suriye kolu olduğuna dikkat çeken Yıldırım, Türk cezaevlerinde DEAŞ mensubu yaklaşık 10 bin tutuklu olduğuna değinerek, “5 bin 800 yabancı savaşçıyı sınırlarımızdan sokmadık, geri gönderdik. Bunun yanı sıra 4 bin şüphelinin girişini engelledik ve 56 bin 300 potansiyel DEAŞ’la ilişkili olabilecek olanlara sınırlarımızda giriş yasağı koyduk” diye konuştu.

TSK, zehirli gaz iddialarını reddetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de, Türkiye tarafından desteklenen güçler tarafından yapılan ve gaz kullanıldığından şüphelenilen saldırı sonucunda 6 kişinin yaralandığını açıklamıştı. Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise bu iddialar reddedilmişti.

Gözlemevi, Afrin’in kuzeybatısındaki Şeyh Hadid köyüne yapılan saldırıda yaralanan 6 kişinin nefes alma güçlüğü çektiğini ve gaz kullanımı semptomları taşıdıklarını belirtmişti.

Afrin Hastanesi Müdürü Civan Muhammed, DPA’ya verdiği demeçte, TSK saldırısından sonra 6 kişinin hastaneye getirildiğini ve solunum güçlüğü çektiklerini ifade etmişti.

Suriye resmi haber ajansı SANA da benzer bir habere yer vererek, TSK’nın, Afrin’in Şeyh Hadid köyünü kimyasal zehirli gaz içeren füzelerle bombaladığını ve 6 sivilin boğulma tehlikesi geçirdiği belirtmişti.

TSK ise, uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmatın kullanımını reddeden ve bu tür mühimmatın TSK envanterinde bulunmadığını ifade eden bir bildiri yayınladı.