Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin Atarib kasabasına hava saldırısı: 61 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) elde ettiği yeni verilere göre ülkenin kuzeyinde, Halep’in batısındaki bir kırsalda yer alan Atarib kasabasındaki bir pazarı hedef alan hava saldırısı sonucu çoğunluğu sivil 61 kişi öldü.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman’ın AFP’ye yaptığı açıklamada, “Yaralananlardan çoğu kurtarılamadı. Ölenlerden 5’i çocuk” ifadesine yer verdi.

SOHR’dan bir yetkili pazartesi akşamı yaptığı açıklamada çoğunluğu sivillerden oluşan en az 53 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Gözlemevinden yapılan açıklamaya göre 3 yerel polis haricinde ölenlerin hepsi sivil.

Saldırıyı düzenleyen uçakların Suriye’ye mi yoksa Rusya’ya mı ait olduğu halen bilinmiyor. Pazartesi günü Suriyeli muhaliflerin kontrolü altındaki Atarib kasabasındaki bir Pazar 3 hava saldırısı gerçekleştirilmişti.

SOHR’dan yapılan açıklamalar yaralıların bir çoğunun durumunun halen kritik olduğu yönünde.

AFP için çalışan bir fotoğrafçı, kurtarma çalışmalarını yürüten görevlilerin yanı sıra ölü ve yaralıları taşıyan insanları görüntüledi. Fotoğraflarda bir adam iki küçük çocuğun cesetlerini bez torbalarla örtmeye çalışırken, başka bir adam da pembe tişörtlü küçük bir kız kucağında molozların üzerinde yürürken görülüyor.

Fotoğraflarda ayrıca meyve ve sebze kutularının molozlar arasında dağılmış ve kir ile örtülmüş olarak, üzerlerinde kan lekeleriyle durduğu görülüyor. Bir diğer fotoğrafta ise sokak ortasında bir erkek cesedi var.

Suriye, 2011’de patlak veren ve 330 binden fazla insanın öldürüldüğü, kitlesel altyapının hasar gördüğü kanlı bir çatışmaya sahne oluyor. Ülke nüfusunun yarısı gerek Suriye içinde gerekse sınır dışına göç etmek zorunda kaldı.