Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’nin binlerce yıllık tarihi İdlib müzesinde sergileniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ünlü Fransız arkeolog Andre Parrot’un “Her insanın iki vatanı vardır. Biri ana vatanı, diğeri Suriye’dir” diyerek özetlediği binlerce yıllık Suriye tarihini bugüne taşıyan müze, kapılarını tekrar açtı.

Suriye’nin İdlib ilinde binlerce yıllık dünya tarihine ışık tutan müze, Beşşar Esed rejiminin saldırıları nedeniyle kapatıldıktan yaklaşık 3 yıl sonra yeniden açıldı.

İdlib ilinde eşsiz tarihi parçaların sergilendiği müzede milattan önce 2500’lü yıllarda yaşamış Ebla medeniyetinden kalma çivi yazısı tabletler yer alıyor.

Zengin müze, yeniden açılmasının ardından ziyaretçi akınına uğruyor.

İdlib Müze Müdürü Eymen Nabo AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Müzede bölgenin milattan önceki 5000 yıllık tarihini anlatan eserler var. Ebla Krallığının arşivini anlatan çivisi yazısı tabletler, müze içindeki en önemli parçalardan.” dedi.

Nabo, İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinden önce müzeden bazı önemli parçaların çalındığını ve Esed rejiminin bombardımanında bazı eserlerin zarar gördüğünü söyledi.

Müzede bulunmadığı fark edilen eserlere dair bir çalışma yaptıklarını dile getiren Nabo, sonrasında bir rapor yayınlanacağını ifade etti.

Nabo, “Müze sivillere ve araştırmacılara açıktır. Eserleri halka anlatmak için bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Halka tarihi değerlerini ve geçmiş kültürleri anlatmak için çalışmalar yapıyoruz. Müzeyi ve müzenin içindeki tarihi eserleri korumak için gereken tedbirleri aldık.” diye konuştu.

Müze ziyaretçisi ve tarih öğretmeni İbrahim Hüseyin de, “Fransız Arkeolog Andre Parrot, Suriye’de uzun zaman araştırma yaptıktan sonra ‘Her insanın iki vatanı vardır. Biri ana vatanı, diğeri Suriye’dir’ demişti. Bu cümlesi bölgede bir çok medeniyetin yaşadığını ve dünya tarihi açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir diğer müze ziyaretçisi Emani Halit de, müze açılışına geldiğini, medeniyetleri anlatan eserlere dair harcanmış çabaların takdire şayan olduğunu söyledi.

Ranya Kusayr da, “Esed rejimi ve destekçileri müzedeki eserleri muhaliflerin çaldığını iddia etmişti. Gördüğünüz gibi doğru değil. Müze hala mevcut. İçindeki tarihi eserler hala duruyor.” ifadelerini kullandı. AA